História Talianska

Talianska história je nesmierne bohatá a pestrá. Je len málo štátov v Európe, ktoré na svojom území môžu ponúknuť toľko krásnych pamiatok. Na úplnom začiatku osídlili Apeninský polostrov talianske kmene, medzi ktorými boli aj Etruskovia, ktorí prichádzali od 10. do 8. storočia pred naším letopočtom. Etruská kultúra bola veľmi nápaditá a bohatá. O tomto fakte sa môžete presvedčiť v múzeách napríklad v Tarquinii, vo Florencii alebo Vatikáne.

História Talianska

Založenie Ríma

Ďalšie obdobie je už spojené s počiatkami Ríma. Ten vznikol podľa veľmi známej legendy, v ktorej figurovali Romulus a Rémus a stalo sa to roku 753 pred naším letopočtom. Avšak na vzniku Ríma má veľký podiel kmeň Latina, ktorý zvíťazil v súperení s Etruskami a roku 509 pred naším letopočtom založil Rímsku republiku, ktorá sa po ďalšie roky stávala väčšia a uznávanejšia mocnosť. Prešla si postupne punskými vojnami, rozšírila sa za vlády Caesara a čelila Spartakovmu povstania. Dôležité bolo tiež obdobie, kedy vládol cisár Augustus. Vtedy kontrolovala Rímska ríša celú Stredozemnú oblasť a v najväčšom rozkvete bola ríša v 1. a 2. storočí nášho letopočtu. Vtedy pod Rímsku ríšu patrila oblasť od územia dnešnej Veľkej Británie až po Egypt. Čo sa týka konca ríše, tak sa písal rok 395, kedy sa Rímska ríša najskôr rozdelila na Západorímsku (rozpadla v roku 476) a východorímsku (rozpadla sa v roku 1453).

Po celý stredovek ostalo Taliansko rozdrobené na niekoľko menších oddelení. Boli tu síce pokusy o zjednotenie, napríklad v priebehu 8. a 9. storočia bola vytvorená Svätá ríša rímska, ale svoju vonkajšiu suverenitu nezískala. Čo sa týka menších štátov, za zmienku stojí Sicílske kráľovstvo na juhu, Florencia, Benátky, Miláno alebo Janov na severe. Tieto mesta fungovali na báze malých republík.

Slávne obdobie Talianska

Ďalšie slávne obdobie Talianska je spojené s renesanciou, ktorá prišla na Apeninský polostrov v priebehu 14. a 15. storočia. Samotný pojem renesancia znamená znovuzrodenie antickej kultúry a návrat k jej ideálom. Ak by sme mali hovoriť o akomsi centre renesančného umenia, potom musíme povedať, že ním bola bezpochyby Florencia, odkiaľ sa tento umelecký smer alebo lepšie povedané životný štýl sťahoval do miest, akými boli Siena, Miláno, Benátky a potom aj samotný Rím. Popularitu dosiahli umelci akými boli napríklad maliar Sandro Botticeli alebo veľmi všestranný umelec Leonardo da Vinci. V sochárstve sa preslávil Michelangelo Buonarroti, ktorého David nechýba v žiadnej z učebníc dejepisu. Medzi ďalších umelcov patrili architekt Filippo Brunelleschi alebo maliar Giotto a mnoho ďalších, medzi ktorými by sme našli aj veľmi známych literárnych autorov, ktorými sa stali Francesco Petrarca, Giovanni Boccacio či Dante Alighieri. Renesancia ako taká bola preto až talianskymi vojnami, ktoré Taliansko rozdelili na dve časti – severnú habsburskú a južnú, kde vládli rôzne francúzske, španielske a rakúske rody. Taliansko bola zjednotené až v roku 1800 a zapríčinil to Napoleon Bonaparte, vďaka ktorému bola z Talianska vyvezených veľa pamiatok. Po jeho pôsobení na Apeninskom polostrove prichádza obdobie s príznačným názvom Risorgimento, čo znamená vzkriesenie. Jedná sa o takmer päťdesiatročné obdobie, kedy sa bojovalo za zjednotenie Talianska, ktoré bolo aj vďaka národnému hrdinovi Giuseppe Garibaldimu, ktoré viedol revolučné oslobodenecké hnutie, dokončené v roku 1870. Vtedy bol ku zjednotenej ríši pripojený aj Rím. Výsostné postavenie zostalo Vatikánu a aj San Marínu. Ak plynule prejdeme do 19. a 20. storočia, tak práve vtedy sa Taliansko stalo koloniálnym impériom.

Taliansko po prvej a druhej svetovej vojne

V prvej svetovej vojne sa Taliansko postavilo na stranu dohody a v období po tejto vojne mal na jej vývoj veľký vplyv Benito Mussolini a jeho fašistická vláda. Vďaka tomuto mužovi sa Taliansko pridalo po skončení 2. svetovej vojny na stranu porazených. Po vojne Taliani vyhlásili republiku v roku 1946, konkrétne 18. 6. Po vojne sa Taliansko ekonomicky presadilo nielen vďaka Marschallovmu plánu, ktorý prijali ale aj vďaka jej zahraničnému obchodu. Po vojne vstúpilo do NATO. V súčasnej dobe je Taliansko vyspelý európsky štát a má veľmi dobré postavenie v Európskej únii.

4/5 - (2 votes)

2 Odpovede

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *