Dovolenka v Toskánsku

Kraj Toskánsko je oblasť, ktorá leží v stredného Talianska. Má rozlohu 22 990 km², žije tu 3 500 000 obyvateľov a z hľadiska administratívneho sa delí na 10 provincií. Inak Toskánsko susedí s krajom Lazio na juhu, Emilia Romagna a Liguriiou na severe a na východe s Umbriou a Marche. Západnú časť Toskánska tvorí pobrežie Tyrhénskeho mora. Hlavným mestom tejto oblasti je Florencia.

Toskánsko - Taliansko

Toskánsko je predovšetkým krajom, ktorý je charakteristický krásnou prírodou a bohatou históriou. Tá súvisí s kultúrou a umením, ktorým je Toskánsko doslova pretkané. Čo do poľnohospodárstva, tak sa tu pestujú hlavne olivy a hrozno. Výnimkou však nie sú ani hľuzovky, tabak alebo šafrán. Kúpať sa môžete v krásnych krištáľovo čistých vodách Tyrhénskeho a Ligúrskeho mora alebo objavovať krásu ostrovov a ostrovčekov, ktoré sa tu nachádzajú.

História

Čo sa samotnej histórie kraja týka, tak tá začína hlboko v staroveku. Prvými obyvateľmi tohto regiónu boli Etruskovia, ktorí tu založili štát s názvom Etruria. Etruskovia boli neskôr podrobení Rimanmi a istý vplyv v stredoveku na tunajšom území zanechala aj existencia ostrogótskej, Byzantskej a Langobardskej ríše. V priebehu 12. storočia sa však dostali k moci mestské štáty a Toskánsko bolo rozdrobené.

Florencia

Najväčšiu slávu a popularitu si však postupne získala Florencia. Ľudia do Toskánska jazdia hlavne za návštevou práve tohto starobylého a krásneho mesta. Florencia ponúka obrovskú škálu pamätihodností, z ktorých vyberieme napríklad galériu Uffizi, kde je umiestnené veľké množstvo diel z obdobia renesancie, ktorej kolískou bola práve samotná Florencia. Prejdite sa po krásnom historickom moste Ponte Vecchio. Pozrite sa do kostola Santa Groce a alebo do iných dómov či Baptisteria. Väčšina z turistov si tiež zájde do Pisy, kde sa nachádza preslávená šikmá veža, jeden z divov sveta.

Siena

Pozrite sa však aj do mesta Siena, ktoré je postavené okolo námestia Piazza del Campo. Navštívte tu krásnu gotickú stavbu Palazzo Pubblico. Najbohatším mestom v Toskánsku je Arezzo, ktorého zárobky sú zapríčinené výrobou šperkov. Ak máte radi hlavne kúpanie, tak zavítajte trebárs do letoviska Marina di Grosseto, ktoré leží uprostred píniového hája a nájdete tu nielen miesto pre odpočinok, ale aj krásnu prírodu s čistým morom a krásnymi piesočnatými plážami. Netradičnou zastávkou by pre vás mohla byť aj vínna cesta Colli di Candia a Lunigiana. Tá je spojená s kultúrou a folklórom na hraniciach medzi Toskánskom a susednou Liguriou. Ak máte radi prístavy a najmä krásne jachty, tak si vyjdite do Castiglione da Pescaia. Ak navštívite miestny prístav Punta Ale, uvidíte týchto súkromných jácht viac než dosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *