Dovolenka na ostrove Elba

Keď sa povie ostrov Elba, tak sa mnohým ľuďom vybaví postava Napoleona Bonaparteho, avšak tento ostrov rozhodne nie je preslávený len tým, že tu Napoleon skutočne zdržiaval. Ostrov Elba sa nachádza v Ligúrskom mori a čo do rozlohy je tretím najväčším ostrovom v Taliansku. Z geografického hľadiska Elbu delí od talianskej pevniny iba 10 kilometrov a najvyšším miestom tu je vrchol s názvom Monte Campanne, ktorý sa honosí výškou 1018 metrov nad morom. Hlavné mesto tohto ostrova je Portoferraio. Ak máme hovoriť o počte obyvateľov, tak sa dostaneme k číslu 300 000. A keď už sme u čísiel, tak samotný ostrov na dĺžku meria 27 kilometrov a na šírku 18 kilometrov. Ak sa na Elbu chcete dostať, tak ideálnym spôsobom je cesta trajektom z Piombino, ktorá zaberie asi hodinu.

Ostrov Elba v Taliansku

Čo sa krajiny na Elbe týka, tak by sme ju mohli rozdeliť na tri časti. Najnavštevovanejším miestom je centrálna oblasť ostrova. Vidieť tu môžete krásne domčeky miestnych obyvateľov, ktoré sú zo svahov lemované vinicami. Na východe si prídu na svoje najmä geológovia, ktorí tu môžu nájsť veľa hornín a minerálov. Sú tu ale aj veľmi krásne pláže. V západnej časti Elby sa budú baviť najmä tí z vás, ktorí majú radi turistiku. Je tu síce veľa letovísk, ale aj veľmi krásne lesy a krajina. Keď sa zmienime o histórii Elby, potom by sme určite nemali zabudnúť na Etruskov, ktorí sa tu usadili už okolo roku 700 pred naším letopočtom. Vďaka železnej rude sa tu zdržiavali aj Rimania, ktorým obchod s týmto artiklom priamo prekvital. V stredoveku veľmi často ostrov menil svojich osadníkov. Boli nimi Francúzi, Španieli či Angličania. 300 dní vo vyhnanstve tu musel byť Napoleon. Inak počas druhej svetovej vojny bola Elba zbombardovaná a samotný turizmus sa tu začal rozvíjať až na konci 20. storočia.

Obľúbené miesta na ostrove

Dnes je ostrov Elba doslova rajom pre potápačov, pretože vody okolo nej sú priezračné a možno tu vidieť hŕbu morských krás. Pri pobreží sa tiahnu krásne biele piesočnaté pláže. Krajinu len dokresľujú kaktusy, aloe, oleandre, píniové háje či malebné dedinky. Skúsme sa teraz pozastaviť u jednotlivých miest, ktoré sa nachádzajú na ostrove. Prvým z nich je pochopiteľne hlavné mesto Portoferrario. Toto mesto je zároveň prístavom a keď sa ním prechádzate, tak si nemôžete nevšimnúť dvoch majestátne sa týčiacich pevností. Pozrite sa určite do kostola Chiesa della Misericordia. Práve tu sa koná každý rok omša presne v deň smrti Napoleona Bonaparteho. Okrem iného si v hlavnom meste môžete prezrieť tiež Bonaparteho posmrtnú masku a bronzový odliatok jeho ruky.

Ďalšou zaujímavou lokalitou je mesto na východnom pobreží s názvom Porto Azzurro. Môžete tu vidieť pevnosť, ktorá tu zostala po španielskych vojakoch. Za návštevu tiež stojí mesto Marciana Marina, obzvlášť jeho historické centrum. Najstaršia časť mesta sa nazýva Canoe. Uvidíte tu skaly, ktoré sú zložené zo žuly a v noci sú osvetlené, čo tvorí tú pravú romantiku. Pozrite sa tiež do Capoliveri, obce, ktorú nájdete na juhu ostrova. Toto mesto je vyhľadávané hlavne vďaka prekrásnym plážam, tie sú ako piesčité, tak i kamenité. V 12. storočí tu bol tiež postavený kostol, ktorý neskôr piráti zničili. Keby sme sa mali ešte zmieniť o zaujímavostiach Elby, tak by nimi určite bola lanovka, ktorá vedie na Monte Campanne, a taktiež minerálny prameň. Navštíviť by ste tiež mali múzeum, v ktorom sa nachádzajú tie najkrajšie kusy minerálov, ktoré boli kedysi na ostrove. Ako výborný suvenír môže slúžiť malá soška Napoleona, ktorými sú miestne obchodíky so suvenírmi preplnené, ale aj miestne víno alebo likér. Ak sa vám podarí nájsť nejaký krásny minerál, tak za samotné suveníry ušetríte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *