Doprava v Taliansku

Ak idete do Talianska vlastným autom, alebo využijete služby niektorej z autopožičovní, tak majte na pamäti, že talianska veľkomestá sú autami doslova preplnené. Je tu veľmi hustá premávka. Parkovanie tak býva dosť ťažké, obzvlášť pre cudzincov, ktorý mesto nepoznajú. Niektoré mestá majú dokonca vjazd do historických centier zakázaný. Pre riadenie auta Vám postačuje slovenský vodičský preukaz. Samozrejme nezabudnite technický preukaz od vozidla a zelenú kartu.

Diaľnica v Taliansku

Vlaková doprava

Cestovanie vlakom po Taliansku je pomerne lacné a úroveň poskytovaných služieb je na dobrej úrovni. Sieť talianskych železníc je veľmi hustá a pomocou vlaku sa môžete dostať do množstva lokalít. Vlaky sú rýchle a vzdialenosť 500 km sú schopné zvládnuť za 4 hodiny. Nevýhodou talianskej vlakovej dopravy sú ceny, ktoré sú vyššie ako u autobusov. Avšak môžete využiť rôzne skupinové zľavy, študentské alebo seniorské zľavy. Nové expresné vlaky poskytujú cestujúcim dostatočný komfort. Lístky do prvej alebo druhej triedy môžete zakúpiť priamo na staniciach. Ak idete rýchlikom, tak si musíte zaplatiť osobitný príplatok. Expresy Pendolino alebo Eurostar sú drahšie, pretože sa pripláca za miestenku. Pred vstupom do vlaku si musíte lístok označiť v automate zlatej alebo žltej farby, ktoré sú na nástupištiach alebo pri pokladniach. Ak to neurobíte, môžete zaplatiť veľkú pokutu.

Autobusová doprava

Teraz sa presuňte k autobusovej doprave. Predovšetkým je potrebné konštatovať, že stále existujú miesta, kam sa dostanete iba po ceste. Ak budete chcieť poznať jednotlivé spoje, tak si ich vopred vyhľadajte na internete alebo sa opýtajte na informáciách. Spoliehať sa na to, že sa pozriete, kedy vám to ide, až na autobusovej zastávke, by sme rozhodne neodporučili, pretože nájsť tu cestovný poriadok nie je často vôbec jednoduché.

Cestovné lístky by ste si mali kúpiť na zastávkach, u vodiča ich nedostanete! Ak sa rozhodnete využiť na cestovanie vlastné alebo požičané auto, tak vedzte, že medzinárodný vodičský preukaz potrebovať nebudete. Stačí vám vodičský preukaz SR. Nezabudnite doma technický preukaz a zelenú kartu. Dopravná sieť je v Taliansku veľmi kvalitná.

Diaľnice a povolené rýchlosti

Ak vás zaujíma ako je to v Taliansku s diaľničnou známkou, tak by ste mali vedieť, že na diaľniciach sa platí mýto za tú časť cesty, ktorú ste práve prešli, takže známky neexistujú. Pre orientáciu, cena mýtneho je 5 euro za 100 najazdených kilometrov. Na diaľniciach je najvyššia povolená rýchlosť stanovená na 130 km/h. Po cestách pre motorové vozidlá môžete ísť maximálne 110 km/h a po cestách druhej triedy 90 km/h. Ak budete prechádzať obcou, tak spomaľte na 50 km/h.

Ak si dáte jedno pivo alebo menšie množstvo alkoholu, tak v Taliansku môžete dokonca sadnúť za volant, pretože hranica, s ktorou môžete riadiť je 0,8 promile alkoholu v krvi. Ak nechcete platiť tučnú pokutu, tak počas jazdy rozhodne netelefonujte.

Cestovanie loďou či trajektom

Ak sa chcete dostať na niektorý z talianskych ostrovov, tak musíte využiť trajektovú prepravu. Na Sicíliu sa dostanete z prístavu Reggio di Calabria, na Capri a Ischii z Neapola a na Sardíniu z Janova alebo Livorna. Na ostrov Elba Vás prepraví trajekt, ktorý odchádza z Piombino.

Autostop

Taliani nie sú práve veľkými milovníkmi autostopu a stopárov. Je tu pomerne ťažké niekoho zastaviť, aby vás zviezol. Chce to teda pevné nervy a trochu šťastia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *