Dovolenka v Sicílii

Talianska autonómna oblasť Sicília je zároveň najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Najbližšia pevnina, ktorá sa nachádza východne od tohto ostrova, je Apeninský polostrov, ak máme byť konkrétny, tak Kalábria. Mesinská úžina, ktorá oddeľuje Sicíliu od pevniny, meria v najužšom bode len 3 kilometre. Sicília je obmývaná dokonca tromi moriami. Z juhu je to Stredozemné, z východu Iónske a zo severnej strany Tyrhénske. Ostrov leží na území s rozlohou 25 703 km2. Obýva ho 5 miliónov obyvateľov, pričom hustota zaľudnenia zaľudnenia tvorí 199 obyvateľov/km2. Sicíliu môžeme z administratívneho hľadiska rozdeliť na 9 provincií. Hlavným mestom Sicílie je Palermo.

Ostrov Sicília v Taliansku

Čím teda láka Sicília turistov, ktorí tu zavítajú? Veľmi príjemná je už samotná klíma, ktorá na Sicílii panuje. V stredomorskom podnebí s priemernou teplotou 17 ° C. Leto tu panuje horúce a zima mierna. Ostrov Sicília láka okrem krásnych pláží a osviežujúceho mora aj pamiatkami, ktorých sa tu nachádza naozaj veľa.

História

Dejiny sa tomuto ostrovu nevyhýbali. Dôkazom je samotný počiatok histórie, ktorý sa datuje už do 3 tisícročia pred naším letopočtom, kedy toto územie osídlili Sikania. Písalo sa ôsme storočie pred naším letopočtom, kedy došlo k helenizácii a Gréci tu založili mestské štáty ako boli Syracuse, Messina či Naxos. Ďalej sa tu zdržiavali Kartáginci a na nejakú dobu aj Peržania, ktorí ale prehrali vo veľmi známych Grécko-perzských vojnách. Neskôr, konkrétne v rokoch 264-241 pred naším letopočtom, sa stala Sicília miestom bojov 1. púnskej vojny. Stredovek bol v znamení Normanov, ktorí tu bývali až do novoveku.

Tipy na zaujímavé miesta

Kam sa teda konkrétne na Sicílii pozrieť? Začať by ste mali samotným hlavným mestom Palermom. To bolo založené už v 8. storočí pred naším letopočtom Féničanmi, hlavným mestom Sicílie sa stalo od roku 948, kedy tu bývali Arabi. Z normanského obdobia je asi najkrajšou pamiatkou Palatinská kaplnka, ktorú nájdeme v Kráľovskom paláci. Bola postavená za kráľa Rogera II. a nájdeme v nej prvky arabské, latinské ale aj byzantské. Trojlodná kaplnka sa vyznačuje krásnymi antickými stĺpmi a stropom, ktorý bol vyzdobený Arabmi.

Pozrieť sa tiež môžete do normanskej katedrály Panny Márie. Za návštevu určite tiež stojí Archeologické múzeum, jedno z najväčších v celom Taliansku. Pre turistov by sme odporučili výlet na Etnu. Táto vyhasnutá sopka ponúka v lete krásny pohľad na svoje úpätie, kde sa pestujú citrusy olivy a v zime si tu môžete pokojne zalyžovať. Tí, ktorí majú radi antické dejiny, si iste nenechajú ujsť Syracuse, nádhernú starogrécku osadu známu už od 8. storočia pred naším letopočtom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *