Talianska kuchyňa

Talianska kuchyňa sa podľa mnohých rebríčkov radí medzi tri najlepšie kuchyne na svete a len vymenovať jej typické jedlá je nesmierne zložité. Napríklad pizza, všetky cestoviny, jedlá z rýb, ale napríklad aj víno patrí medzi prvky, ktorými sa nechala inšpirovať nejedna svetová kuchyňa v čele s francúzskou. Práve vďaka rôznorodosti, ktorou je talianska kuchyňa charakteristická, je tak takmer isté, že si v nej každý nájde to, čo mu chutí a doslova si ju zamiluje. Navyše je všetko jedlo, ktoré tu dostanete, nesmierne kvalitné, pretože Taliansko je všeobecne známe svojou nedôverou k importu v tejto oblasti a väčšina používaných plodín je teda domáca.

Talianska pizza

Známe talianske jedlá

Keď by sme vám chceli odporučiť nejakú špecialitu, bude vyberanie z takého počtu veľmi ťažké. Najprv je dôležité spomenúť, že pre talianov je za celý deň najdôležitejšia večera, čo je trochu odlišné od stredoeurópskeho vnímania jedálnička. Navyše je talianska kuchyňa typická oveľa väčším počtom chodov. Zvyčajne sa začína polievkou, po ktorej okamžite nasleduje predjedlo zvyčajne v podobe cestovín. Niekedy sa objavuje aj tzv. Bruschetta, čo je hrianka potretá cesnakom s plátkami paradajok a olivovým olejom, ktorý sa tiež objavuje vo väčšine talianskych jedál. Hlavným chodom je potom vždy pokrm z mäsa či už rybieho, alebo teľacieho – za všetky napr. Filetti di Baccala, čo je vyprážaná treska, alebo Saltimbocca alla Romana, čo je teľacie s parmskou šunkou typické pre reštaurácie v Ríme.

Z ďalších typických pokrmov, ktoré talianska kuchyňa ponúka, už bola spomenutá pizza, s ktorou sa tu stretnete na každom rohu. Unikátom, ktorý dalo Taliansko svetu, sú takzvané Cornetto, ktoré sa “zrodili” v jednej malej pekárni v San Ferdinandovi na pobreží Kalábrie, a ktoré už dnes pozná prakticky celá Európa. Reč bola aj o víne, ktoré je pochopiteľne národným nápojom. Ak by ste chceli navštíviť najznámejšie vinohrady, patria medzi nich najmä oblasti v okolí Ríma. Populárny je tu ale aj tvrdší alkohol, kam sa radí napríklad populárne Martini a luxusnejšie Campari.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *