Dovolenka v Ríme

Ak chcete ísť do Talianska, tak určite navštívte aj hlavné mesto Talianska Rím. Ak by sme mali Rím zaradiť do správnej oblasti, tak by ňou bolo Lazio. Celková rozloha metropoly je 1 285 km2. Žije tu 2 705 603 obyvateľov a hustota zaľudnenia je 2 105 obyvateľov na km2. Hlavné mesto Talianska sa nachádza na rieke Tibere. Rímska metropola sa môže právom pýšiť obrovskou a bohatou históriou, ktorú jej môžu ostatné hlavné mestá prinajmenšom závidieť.

Rím - Taliansko

História Ríma

Slávne dejiny Ríma začínajú podľa známej legendy o bratoch Romulovi a Removi už v roku 753 pred naším letopočtom. Podľa iných prameňov modernej historiografie je názov hlavného mesta odvodený od etruského kmeňa Ruma. Etruskovia však boli nútení odísť a v 6. storočia pred naším letopočtom tak dali možnosť vzniku Rímskej republike. Rímu ako takému prospelo hlavne obdobie, kedy tu vládol adoptívny cézarov syn Octavianus Augustus. Sám cisár nechal vybudovať veľa tehlových budov reprezentatívnych palácov ale za jeho vlády došlo aj k tej udalosti, že sa narodil Ježiš Kristus a Rím sa stal aj náboženským centrom. Až do konca antiky predstavoval prakticky vrchol vtedajšej európskej civilizácie.

V piatom storočí bol však dobytý a zničený Vandalmi a Vizigótmi. V období raného stredoveku výstavba na území Ríma trochu stagnovala a situácia sa zmenila až s nástupom renesancie, kedy sa zbúrali a znova nechali postaviť baziliky sv. Petra. Postavený bol tiež Palazzo della Cancelleria. Inak vznikli napríklad nádherné Michelangelove fresky v Sixtínskej kaplnke. V baroku vznikli okrem iného Fontána di Trevi a bola dokončená Svatopetrská bazilika. Z novovekých dejín je mimo zjednotenia Talianska je dôležitý aj rok 1929, kedy bol oficiálne vyhlásený Vatikánsky štát.

Pamiatky

Skúsme sa teraz prepliesť splietaným systémom pamiatok, ktoré nemôžete v Ríme nenavštíviť. Začneme pamiatkami antickými. Prvou pamiatkou z obdobia starovekej ríše je Forum Romanum. To bolo akýmsi centrom všetkého diania v starovekom Ríme. Jednalo sa o námestie, ktoré bolo veľmi rozľahlé a v jeho srdci sa nachádzala socha cisára na koni. Postavený tu bol aj chrám. Práve tieto fóra bola miestami, ktoré mali ukázať, na akej úrovni sa samotná obec nachádza. Konali sa tu trhy, hovorili tu významní rečníci a taktiež sa tu odohrávali náboženské obrady. Zo samotnými vykopávkami na tomto mieste sa začalo roku 1871.

Dominantou hlavného mesta Talianska a zároveň aj jedným z divov sveta je monumentálna stavba rímskeho kolosea, ktorá sa nachádza neďaleko Fora Romana. Koloseum je obrovský amfiteáter, ktorý má tvar elipsy a nachádza sa v samotnom srdci Ríma. Čo sa týka rokov, kedy koloseum vzniklo, tak je v prameňoch často uvádzaný rok 70 pred naším letopočtom. Budova však bola dokončená až v roku 80 letopočtu nášho a stalo sa tak za vlády Tita. Krásnou antickú pamiatkou sú Caracallove kúpele a Anjelský hrad. Čo sa týka najrôznejších stavieb, ktoré majú čo dočinenia s náboženstvom, tak začneme u Pantheonu. Tento monumentálny chrám bol pôvodne zasvätený všetkým bohom a neskôr, kedy sa dostal do rúk katolíkov, bol zasvätený Panne Márii. Nájdete ho v časti mesta s názvom Pigna.

Čo sa týka ďalších chrámov, tak najkrajšie sú asi baziliky. Sú nimi bazilika sv. Petra, bazilika Panny Márie, bazilika sv. Pavla, bazilika sv. Jana a tiež bazilika sv. Vavrinca. Rím je tiež pretkaný množstvom fontán, ktoré sú architektonicky tiež veľmi vydarené. Veľa ľudí prichádza do Ríma, aby navštívilo Vatikán. Tento malý štát v hlavnom meste má svoje vlastné privilégia, rozkladá sa približne na ploche 0,44 km2 a žije tu oficiálne asi 932 obyvateľov. Vatikán je v podstate dedičom Pápežského štátu, ktorý na tomto mieste stál v stredoveku. Ak nejdete priamo na konkrétnu bohoslužbu, tak si určite zaistite prehliadku Vatikánskeho paláca, alebo aspoň miest, ktoré sú prístupné verejnosti.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *