Počasie v Taliansku

Pri počasí v Taliansku je veľmi dôležité, v akej časti štátu sa momentálne nachádzate. Na veľkej väčšine územia Talianska sa nachádza stredomorské podnebie. Jedná sa hlavne o Apeninský polostrov a niektoré priľahlé ostrovy. Podnebie sa mení na mierne v oblasti Alpského pohoria. Pomerné chladným vnútrozemským podnebím je charakterizovaná Pádska nížina. Apeninský polostrov sa vyznačuje miernou zimou, čo je spôsobené najmä Alpským masívom, ktorý chráni Apeninský polostrov. 

Počasie v Taliansku (dúha)

Počasie v Taliansku (zajtra)

Počasie v Taliansku

Predpoveď počasia v Taliansku (o 3 dni)

Predpoveď počasia v Taliansku

Leto v Taliansku

Poďme sa však teraz venovať letu. V Taliansku panuje horúce a pomerne suché leto. Čo do priemerných teplôt, tak tie sa pohybujú v júli okolo 23 – 24 ° C. V severnej časti územia je teplejšie, a to od 26 do 28 °C. Úplne najteplejším letom sa vyznačuje Sicília. Všetko je dané vetrom, ktorý je veľmi horúci nazýva sa Scirocca. Vanie smerom z púští v Afrike, najmä na jar a v lete.

Vďaka nemu boli namerané veľmi vysoké teploty, presnejšie 45°C. Ak máme hovoriť o zrážkach, tak treba povedať, že zrážok je v Taliansku dostatok. Na Apeninskom polostrove ročne spadne 500 -1000 mm zrážok. Rozloženie je však pochopiteľne nerovnomerné a v takých rastlinolekárskych Alpách spadne okolo 3000 mm zrážok ročne. V Ligúrske oblasti Apenín bolo dokonca namerali 3400 mm zrážok.

Sú ale naopak oblasti typu západnej Sicílie a alebo južnej Sardínie, kde je ročný príbytok zrážok menej ako 500 mm. Čo do relatívnej vlhkosti, tak ta sa pohybuje medzi 60 – 72%. V severnej oblasti Talianska je 50 – 60%. Úplne minimálna je na juhu, kde sa pohybuje medzi 20 – 30%.

Zima v Taliansku

Priemerné zimné, teda presnejšie povedané januárové teploty, v oblasti Pádskej nížiny sú okolo 0°C. V severnej časti Talianska a vo vnútrozemí sa priemerné zimné teploty pohybujú od 1,5 ° C do 4 ° C. V južnej časti polostrova sú už teploty v priemere oveľa vyššie, a to medzi 10 – 11,5 ° C. Na pobreží Sicílie dosahujú až 12 °C. Čo sa týka snehu, tak ten je samozrejme charakteristický pre alpskú oblasť. Inak ale sneh veľmi často napadne na severe aj v nižších polohách. V takej Florencii však padá priemerne len 3 dni ročne. V severnej časti Talianska je priemerná ročná teplota najnižšia, na severe – 11,7°C.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *