Dovolenka v Sardínii

Sardínia sa nachádza v juhozápadnej časti Talianska a jedná sa o autonómnu oblasť. Jej rozloha je 24 090 km2. Čo sa týka miesta jej polohy, tak je ním rovnomenný ostrov Sardínia a menšie ostrovčeky, ktoré sú rozosiate v okolí v Stredozemnom mori. Inak samotný ostrov Sardínia je druhým najväčším v celom Stredozemnom mori. V regióne Sardínia a alebo ak chcete taliansky Sardegna, žije celkový počet 1 600 000 obyvateľov. Ak sa budeme zaoberať správnym členením, tak je treba konštatovať, že Sardínia sa delí na 8 provincií.

Ostrov Sardínia v Taliansku

Jazyk a história

Správnym centrom a zároveň hlavným mestom Sardínie je Cagliari. Najlepšie sa tu dohovoríte sardštinou, ale aj taliančinou Vám budú miestny ľudia rozumieť tiež. Sardínia je pomerne hornatá a z geologického hľadiska vzaté, je zložená z ruly, žuly a bridlice. Na hlboké a bohaté dejiny ostrova upozorňujú stavby s názvom nuraghi. Ak máme tento názov preložiť zo sardštiny, tak znamená v podstate hromada kameňov. Iným významom je tiež hrob. Nuraghská civilizácia tu zanechala práve tieto kamene, ktoré majú tvar kocky, respektíve kvádra a boli naukladané jeden na druhý. K stavbe veží nuraghi nebolo použité žiadne spojivo typu malty alebo niečoho podobné, pričom veže dosahovali výšky 250 až 650 metrov. Okolo týchto veží archeológovia našli aj veľa ďalších relikvií alebo stavieb, ktoré s najstarším obdobím v dejinách Sardínia súviseli. Okrem iného nimi boli napríklad bronzové sošky.

Ďalšie významné dejinné obdobie je spojené s vynikajúcimi obchodníkmi a moreplavcami Feničanmi a so samotnými Rimanmi, po ktorých tu ostali nádherné malebné kostolíky. Stredoveké hrady však v tejto oblasti tiež nechýbajú. Turistov na Sardínii láka predovšetkým vynikajúca miestna klíma a nádherná krajina, ktorá je charakteristická panenskou prírodou, nádherným krištáľovým morom a historickými pamiatkami z čias najstarších. Čo sa týka samotného pobrežia, tak to je tvorené krásnymi zátokami a plážami s jemným bielym pieskom. Tie sa však striedajú so strmými útesmi, ktoré čnia hlboko do morskej hladiny. Nájdete tu aj zaujímavé rastliny a živočíchy. Čo sa flóry týka, tak musíme upozorniť na endemitické druhy rastlín. Zaujímavé kroviny sú napríklad machie.

Rastliny a živočíchy

Z rastlín by sme mohli menovať napríklad pichľavý a korkový dub či jalovec a všade prítomné olivovníky. Zo zástupcov fauny je potrebné spomenúť divoké mačky, zajace, kone a líšky. Najväčším ťahákom sú však muflóny, plameniaky a orli. Milovníci rybolovu a všetkého s ním spojeným si prídu na svoje. Vyloviť sa im môže podariť nepreberné množstvo rybích druhov. Nájdete tu okrem iného aj tuniaky či langusty. Čo sa priemyslu týka, tak Sardínia je pomerne zaostalým regiónom. Je tu veľká miera nezamestnanosti, no nájdeme tu aj zaujímavé odvetvia, ako je výroba korku alebo výroba syra. Miestni obyvatelia sa živia poväčšinou poľnohospodárstvom, konkrétne pestovaním olív, citrusov a alebo rybolovom. Inak sa tu rozvíja cestovný ruch, ktorý začína tvoriť najväčšiu časť príjmov miestnych obyvateľov.

Šport

Čo teda s voľným časom na Sardínii? Ostrov ponúka veľké množstvo rôznych aktivít. Môžeme hovoriť o windsurfingu, jachtingu, surfovaní a plávaní. Zaujímavá je možnosť podmorského rybolovu. Zo športov sú tu ideálne podmienky pre golf či tenis. Objavovanie krás Sardínie zo sedla koňa je tiež nádhernou záležitosťou. Ak ste skôr pre turistiku, tak sa vydajte na susedný ostrov Sant Antonio alebo na San Pietro. Tieto miesta milujú najmä potápači. Hlavnými centrami a miestami odpočinku sú mestá Alghero a Costa Smeralda. Mimo tieto väčšie mestá sú tu už len malé dedinky, v ktorých žijú usmievaví a veľmi príjemní miestni obyvatelia.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *