Dovolenka na ostrove Capri

Ostrov Capri je často spájaný s prívlastkom modrý. Nachádza v Neapolskom zálive, konkrétne v Tyrhénskom mori a jeho vzdialenosť od pevniny je zhruba 5 kilometrov. Všetky ostrovy a ostrovčeky v Neapolskom zálive vznikali vďaka sopečnej činnosti, ale pri Capri to bolo inak. Ostrov bol pôvodne súčasťou Sorrentského polostrova a postupom času a činností rôznych prírodných procesov sa od neho odtrhol. Rozloha ostrova je 10 km2. Capri možno rozdeliť na dve časti. Tou prvou je Capri a tou druhou Anacapri.

Ostrov Capri v Taliansku

História ostrova Capri

Skúsme si teraz povedať niečo o histórii tohto ostrova. Moderná história dokazuje, že ostrov Capri bol obývaný ešte v čase, keď pravdepodobne nebol ostrovom, ale súčasťou pevniny, teda v období praveku. Ak budeme konkrétnejší, tak hovoríme o dobe neolitu a dobe železnej. Nezanedbateľné miesto má ostrov Capri v dejinách starovekého Ríma. Práve v období rozkvetu Rímskej ríše si tento ostrov veľmi obľúbil cisár Augustus, ktorý tu nechal vybudovať svoje sídla. Ešte väčšej slávy a ohlasu sa Capri dostalo za vlády ďalšieho z rímskych cisárov – Tibéria. Ten tu trávil väčšinu svojho času a Capri sa v podstate stalo jeho sídelnom, čím ho tiež možno považovať za hlavné mesto. V podstate odtiaľ Tibérius ovládal celú Rímsku ríšu. Čo sa stredoveku týka, tak po páde Rímskej ríše sa Capri stávalo veľmi často terčom útokov rôznych pirátov, ktorí doplávali k jeho brehom. Novoveké dejiny Capri začínajú niekedy na začiatku 19. storočia, kedy tento ostrov obsadili francúzski vojaci. Tí boli ale neskôr vyhnaní Angličanmi až sa z ostrova stala vojenská základňa, rovnako ako je napríklad Gibraltár. To Capri veľmi uškodilo, pretože veľa stavebných prác poškodilo archeologické náleziská, ktorými ostrov disponoval.

Po obsadení Capri Napoleonom a jeho následnom páde sa Capri pričlenila opäť k Neapolsku. V druhej polovici 19. storočia sa stalo útočiskom množstva známych umelcov, ktorí si ho veľmi obľúbili a často sa inšpirovali krásami, ktoré ponúka. Boli nimi napríklad John Singer Sargent a Frank Hyde. Najmä prvý menovaný je známy vďaka svojej sérii portrétov s krásnou miestnou modelkou Rosina Ferrara. medzi ďalšie osobnosti, ktoré tu strávili časť svojho života patril napríklad aj švédsky spisovateľ Axel Munte. Dodnes môžu ľudia navštíviť múzeum San Michele, ktoré bolo vybudované z jeho vily. V 19. storočí sa tu zdržiaval prírodovedec Ignazio Cerio a skúmal tunajšiu flóru a faunu. V jeho práci potom pokračoval aj jeho syn inžinier Edwin Cerio, ktorý napísal niekoľko kníh, ktoré sa týkali života na Capri v 20. storočí. Z osobností minulosti sa na ostrove objavil napríklad ruský spisovateľ Maxima Gorký, vďaka ktorému navštívil Capri aj Lenin.  Dnes vlastní na ostrove vilu speváčka Mariah Carey.

Najväčšie lákadlá ostrova

Čo teda turistov láka na Capri najviac? Je to najmä nádherná príroda, ktorej dominuje takzvaná modrá jaskyňa, ktorá je niekedy nazývaná aj azúrová. Výlety tu sa organizujú na lodiach, ale len za dobrých podmienok, kedy more nie je moc rozbúrené. Keď vojdete do jaskyne a sprievodca zhasne svetlá, naskytne sa vám dych berúci pohľad na modrú jaskyňu, ktorá svoju farbu získava odrazom blankytnej hladiny mora. Prehliadka tejto jaskyne stojí 10 – 20 euro. Záleží na spoločnosti, ktorá tento výlet prevádzkuje. Ďalším ťahákom ostrova je napríklad Villa Jovis, teda miesto, kde sídlil kedysi rímsky cisár Tiberius. Prezrieť si tiež môžete Augustove záhrady, ktoré vám učarujú krásou svojej flóry a ak sa budete nachádzať na niektorom z vyvýšených miest, tak môžete zhliadnuť prekrásne biele skaly Faraglioni. Pri meste Anacapri je tiež najvyšší vrchol ostrova, ktorým je Solaro. Milovníci kúpania by mali navštíviť pláže v Marina Piccola. Veľmi zaujímavý je aj pohľad na ostrov z prove lode. Dá sa objednať okružná jazda, ktorá vás vyjde na 9 eur.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *