Benátsko – Benátky

Veneto, čiže slovensky Benátsko, je oblasťou, ktorá sa nachádza na severovýchodnom cípe Talianska. Svoju južnú hranicu zdieľa s regiónom Emilia Romagna a severnú s Trentino a Rakúskom. Západnym susedom je Lombardia a východnom Friuli-Venezia Giulia a Jadranské more. Ak máme udať niektoré čísla, ktoré charakterizujú túto oblasť, potom by to bola rozloha, ktorá činí 18 391 km2. Žije tu asi 4 500 000 obyvateľov. Hlavným administratívnym centrom a zároveň hlavným mestom sú Benátky.

Benátky v Taliansku

Čím sa môže Benátsko chváliť? Tak sú to jednak horské oblasti v Dolomitoch, ktoré sa pýšia najmä svojimi vrcholkami, ale aj krásnymi jazerami, z ktorých by sme mohli menovať napríklad najväčšie talianske jazero Lago di Garda. Pozrieť sa môžete aj do pohoria Colli Euganei alebo sa ubytovať v rovinatej Benátskej nížine. Veľmi pekné sú v tomto regióne tiež pláže, ktoré sa značínajú zlatistým pieskom a krásnym čistým morom. Benátsky kraj však láka hlavne svojimi historickými koreňmi. V podobe najrôznejších pamiatok tu môžete vidieť zvyšky takých kultúrnych národov, akými boli nesporne Etruskovia, Gréci alebo Rimania.

Buďme teda konkrétnejší a ukážme si niektoré zaujímavé miesta, ktoré by ste pri návšteve Veneta nemali vynechať. V prvom rade sú to Benátky. Tie sú akýmsi ostrovným mestom, ktoré by sme našli v Benátskej lagúne. Je to v podstate mesto na vode. Medzi domami miesto ulíc tečú rieky, teda lepšie povedané kanály a miesto áut sa ľudia medzi jednotlivými budovami presúvajú pomocou lodí.

Aké sú teda lákadlá, ktoré zapríčinili tú skutočnosť, že Benátky navštívi okolo dvanástich miliónov turistov za rok? Okrem už spomínaných vodných ciest, ktorým dominuje hlavná trieda Canal Grande, sa môžete pokochať byzantskou, románsku, gotickou alebo renesančnou architektúrou v podobe nádherných stavieb, medzi ktoré sa radí napríklad bazilika svätého Marka, Dóžací palác a kopa kostolov, z ktorých by sme mohli menovať Santa Maria dei Frari či chrám San Giorgio Maggiore.

Nevynechajte návštevu galérií Galleria dell’Accademia a Galleria Peggy Guggenheim alebo prestížnu univerzitu Ca ‘Foscari. Benátky, ktoré sú tiež súčasťou kultúrneho dedičstva Unesco, sa každým rokom stávajú hostiteľom prehliadky umenia s názvom Biennale a tiež dejiskom medzinárodného filmového festivalu. Avšak Benátsko, to nie sú len samotné Benátky, ale aj iné mestá, medzi ktoré radíme napríklad Veronu. Toto krásne mesto láka nielen povestným Juliinym balkónom, ale aj rímskou arénou alebo návštevou baziliky s názvom Basilica di San Zeno Maggiore. Pozrieť by ste sa mali tiež do Padovy na krásne námestie Prato della Valle s krásnym eliptickým kanálom a na sochu Gattamelata, ktorej autorom je sám Donatello. Ak máte v obľube diela svetoznámeho sochára Andrea Palladia, potom nevynecháte návštevu Vicenza. K vrcholným dielam tohto autora patrí slávna Villa Rotunda. Za zmienku stojí určite aj mesto Treviso, ktorého galéria a pamiatky tiež stoja  za pozretie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *