Dovolenka v Djerbe v Tunisku

Djerba je so svojimi 514 km2 najväčším ostrovom severnej Afriky. Nachádza sa necelé tri kilometre od tuniskej pevniny v dnešnej dobe je veľmi dobre prístupná po vystavanej ceste, poprípade môžete využiť služby trajektov aj keď táto varianta je trochu zdĺhavejšia. Väčšina turistov smerujúcich na letnú dovolenku na ostrov Djerba prilieta na medzinárodné letisko Djerba – Zarzis international airport, kam mieri aj veľké množstvo priamych charterových liniek.

Djerba - Tunisko

História ostrova Djerba

Ostrov Djerba má bohatú históriu a mnohí bádatelia ho stotožňujú s bájnym ostrovom Pojedač lotosov, ktorý navštívil počas svojej púte z Trójskej vojny grécky hrdina Odysseus. Avšak najstaršie hmatateľné dôkazy o obývanie ostrova pochádza až z obdobia 4. storočia pred nl. a sú reprezentované pozostatkami starovekého mesta s rozvinutým hrnčiarstvom a radom hrobiek. Pôvodný názov tejto osady nám bohužiaľ zostal utajený aj keď sa historici domnieva, že bolo súčasťou numidského kráľovstva (berberský spolok zahŕňajúci oblasti dnešného Alžírska a severného Tuniska). V dobách antického Ríma a následne Byzantskej ríše bol ostrov husto obývaný a jeho ekonomika len rozkvitala. Archeológovia postupne na Djerbe odkrývajú stále nové náleziská z tohto obdobia, jedná sa predovšetkým o pozostatky prepychových víl. Úpadok nastal po roku 650 nl. kedy väčšina obyvateľov ostrova podľahla epidémii moru. V stredoveku nad ostrovom získala kontrolu islamská sekta Ibádíja a z ich doby sa na ostrove zachovalo viacero malých mešít (najstaršia z 12. storočia) a tiež dve hlavné vojenské pevnosti Djerby. Následne sa o nadvládu nad ostrovom preťahovali vládcovia Sicílskeho kráľovstva a osmanskí Turci až do doby kedy sa celé Tunisko, vrátane Djerby stalo súčasťou francúzskej kolónie.

Židia na Djerbe

Na ostrove Djerba našli útočisko aj vyznávači židovskej viery. Prví židovskí kolonizátori sa na ostrove usadili už pred 2500 rokmi a centrum ich duchovného života sa nachádza v synagóge El Ghriba, ktorej sa niekedy hovorí Djerbská synagóga. Aj keď súčasná stavba pochádza z 20. rokov minulého storočia, stojí na základoch budovy, ktorej vek sa odhaduje až na 2000 rokov. Okolie synagógy ožíva predovšetkým počas konania sviatku Lag ba omer, kedy sem prúdia zástupy židovských pútnikov z celého Tuniska. Okolie synagógy sa v posledných rokoch stalo svedkom dvoch obrovských tragédií. V roku 1985 bol obvinený tuniský policajt z paľby do radov pútnikov, kedy boli zabití traja ľudia. V roku 2002 sa teroristická organizácia Al Káida (Al Kaida) prihlásila k bombovému útoku na synagógu, pri ktorej prišlo o život 21 ľudí vrátane 14 turistov z Nemecka. Pri návšteve synagógy je preto na mieste istá dávka obozretnosti.

Súčasná Djerba

Dnes je Djerba favoritom na letnú dovolenku najmä pre turistov zo strednej Európy. Djerbské pláže sa tiahnu v dĺžke 150 kilometrov a dovolenkárom ponúkajú krásny jemný piesok a pozvoľné klesanie do krištáľového mora, kde len zriedkakedy narazíte na morskú háveď ako sú medúzy. Počasie je počas letnej sezóny slnečné a dažďové prehánky sa tu prakticky nevyskytujú. Plusom je aj cenová dostupnosť Djerby a jemný nádych exotiky severnej Afriky. Preto sú miestne letoviská také obľúbené.

Houmt Souk

V hlavnom meste ostrova Houmt Souk žije cez 70.000 obyvateľov a stal sa obľúbeným cieľom výletníkov z celej Djerby, predovšetkým kvôli rozsiahlemu tradičnému trhu (souk) a svoje dominantnej Veľkej pevnosti (Bordj el Kébir) z 15. storočia. Aj keď je Houmt Souk bezpochyby zaujímavé mestečko s netradičnou architektúrou citeľne zaostáva v počte návštevníkov za najobľúbenejšie djerbskou atrakciou, ktorú je Djerba Explore Park.

Djerba Explore Park – Krokodília farma

Táto kombinácia múzea a krokodílej farmy je od rána do večerných hodín v obkľúčení turistických skupín s hojným počtom malých detí. Tunajšie krokodíly sem boli prevezené z ostrova Madagaskar, kde voľne žijúce jedince dorastajú veľkosti až 7 metrov a váhy jednej tony. Kúsky na Djerbe bývajú maximálne polovičné. Celý deň len lenivo polihujú a čakajú na popoludňajšie kŕmenie čo je aj turisticky najatraktívnejšie miesto v Djerba Explore Parku. Ak budete mať obrovské šťastie môžete zahliadnuť aj liahnutie malých krokodýlov. Populácia krokodílej farmy sa rýchlo rozrastá a v súčasnosti si môže dovoliť zásobovať svojimi mláďatami ostatné krokodílie farmy v stredomorí. Múzejná časť parku sa snaží svojich návštevníkov poučiť o dávnom spôsobe života na Djerbe a jej histórii. Avšak výstava je malá a značne nezaujímavá čo sa odráža aj na minimálnom počte návštevníkov.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *