Praktické informácie o Tunisku

V Tunisku sa platí tuniským dinárom, ktorý sa delí na 1 000 milímov. V Tunisku existuje iba jeden výmenný kurz, ktorý je stanovený vládou. V hoteloch a lepších ubytovacích kapacitách a obchodoch sa dá ale bez problémov platiť aj prostredníctvom platobných kariet. Je veľmi prísne zakázané dovážať a vyvážať tunajšiu menu.

Praktické informácie - Tunisko

Pri odlete je možné si odviezť maximálne množstvo 10 dinárov. Ceny sa pohybujú podobne ako na Slovensku. Nakupovať sa dá ako v malých obchodoch, tak aj vo väčších supermarketoch, z ktorých možno spomenúť napríklad Magasin General alebo Monoprix. Ľudia tu často nakupú napríklad kvalitnú obuv alebo odevy. Zo suvenírov si turisti odvážajú najmä hodvábne šatky a tiež keramiku či vtáčie klietky.

Zdravie

Zo zdravotného hľadiska je Tunisko pomerne bezpečnou krajinou, ktorá nevyžaduje pri vstupe žiadne povinné očkovanie. Odporúčané je však očkovanie proti hepatitíde typu A aj B a tetanu. Nemocnice dosahujú bez problémov klasický štandard, na ktorý sú zvyknutí turisti z Európy. Zdravotnú pomoc poskytujú turistom priamo na hoteloch, pretože väčšina z nich má podpísané zmluvy s lekármi. Za ošetrenie na izbe sa platí v hotovosti. Sieť lekární v Tunisku je pomerne rozvetvená, takže nie je problém nakúpiť väčšinu dôležitých liekov. Väčšina medikamentov sa dá zohnať bez lekárskeho predpisu. Zo zdravotného hľadiska je tiež celkom nebezpečná tunajšia voda. Je síce pitná, avšak má pomerne vysoký obsah minerálov a mnohým ľuďom nerobí dobre. Ak kupujete v Tunisku ovocie, tak je ideálne zvoliť niektoré, ktoré sa lúpe. Nehrozia u neho žiadne nepríjemné možnosti baktérií.

Colné predpisy

Z colných predpisov je potrebné spomenúť len množstvo jednotlivých vecí, ktoré môžu mať turisti pri sebe. Na územie Tuniska môžete priviesť maximálne 2 litre alkoholických nápojov. Pálenky nad 28 percent môžu turisti doviezť iba jeden liter. Pri vývoze rastlín je nutné mať súhlas tunajšieho ministerstva.

Jazyk

V Tunisku sa hovorí arabsky a tiež francúzsky. Práve francúzsky sa môžete dohovoriť prakticky po celom území Tuniska s výnimkou odľahlých necivilizovaných oblastí. Veľa tunajších ľudí, ktorí žijú v letoviskách, alebo v ich blízkosti disponuje akýmsi anglickým základom, avšak rozhovor s nimi prebieha celkom komplikovane. Ochota im rozhodne ale nechýba. Verejné nápisy sú v arabčine, ale aj vo francúzštine. Rozhodne neškodí ak aspoň jeden z týchto dvoch jazykov aspoň trochu ovládate.

Fotografovanie

Je prísne zakázané fotografovať alebo filmovať uniformované osoby, všetky štátne a policajné objekty. Nie je tiež vhodné fotografovať veriacich pri modlitbe a tiež miestne ženy, hlavne na vidieku. Ak by ste chceli vyfotografovať miestnych obyvateľov, väčšinou za túto službu očakávajú sprepitné, tzv bakšiš.

Bakšiš

Sprepitné, ktoré je len na vašom uvážení. Väčšinou sa necháva chyžnej na posteli (napr. pol dináru), v reštauráciách (zvyčajne 10% z celkového účtu) alebo taxíku, ktoré sú v Tunisku mimoriadne lacné.

Internet

Internet je v Tunisku podrobený veľkej cenzúre. Zakázané sú stránky ako YouTube, DailyMotion, facebook a ďalšie. Cenzúra sa v Tunisku sa netýka len internetu, ale aj tlače, rádia i televízie. Pre pripojenie môžete použiť napríklad internetové kaviarne alebo Vám za menší poplatok internetové pripojenie sprevádzkujú v hotelovej izbe, avšak musíte mať vlastný notebook.

Telefón

Telefonovanie je možné z verejných miest, i z vlastného mobilu. Všetci operátori tu fungujú bez problémov. Nezabudnite si poznačiť predčíslie na Slovensko +421.

Opaľovanie

Opaľovanie vždy prispôsobte Vašej pokožke. Nezabudnite na krém s vysokým ochranným faktorom a v poludňajších hodinách sa vyhnite priamemu slnku. Bola by škoda, keby ste sa prvý deň Vašej dovolenky spálili a následne niekoľko dní pretrpeli. Opaľovacie krémy si nakúpte už doma, v Tunisku sa predávajú so značnou prirážkou. Nezabudnite tiež na Panthenol, pre prípad že si citlivé miesta kože spálite. Opaľovanie hore bez nie je príliš obľúbené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *