Nakupovanie v Tunisku

V Tunisku môžte vyskúšať normálne nakupovanie normálnych vecí v kamenných obchodoch za pevné ceny – prebieha úplne normálne a nákup od pouličných predavačov a to je tá pravá sranda.  Medzi takzvané tuniské národné produkty patrí všeličo – plyšové ťavy, bubienky, výrobky zo soli, plechová bižutéria, mosadzné mažiare, kožené výrobky. Všetko to sú väčšinou absolútne braky dobré akurát na podarovanie kamarátom (alebo nepriateľom) po návrate z dovolenky. Výhoda je to, že to sú také blbosti, ktoré Vám ani nie je ľúto vyhodiť.

Nakupovanie v Tunisku

Textil

V Tunisku sa oplatí nakupovať vlnené a ľanové výrobky – koberce, plášte, prikrývky, šatky, šály. Sú tu viac než o polovicu lacnejšie a rovnako kvalitné ako u nás. Niektoré vlnené výrobky u nás v tuniskej kvalite kúpiť snáď ani nedajú. Textil je jediná vec, ktorú má zmysel v Tunisku kupovať. Hlavne sa Vám budú páčiť vlnené plášte a tkané vlnené prikrývky na posteľ. Sú na dotyk také príjemné, až by človek plakal. Hlavné obmedzenia nakupujúceho slovenského turistu je miesto v kufri na spiatočnej ceste. Kvôli tomu je dobré nebrať si so sebou do Tuniska nič zbytočné. Keby ste si napríklad kúpili drahú vlnenú prikrývku a nemali poloprázdny kufor, neviem ako by ste ho dostali domov. O kobercoch a bubnoch nehovoriac.

Korenie

Zaujímavý je predaj korenia. Korenie majú vystavené vo vreciach! Môžete si kúpiť trochu šafranu, papriky alebo koriandra ako darček, ale inak to je iba pre zaujímavosť. Balíček rôznych farebných pomenovaných korení, ktorý majú všetci predajcovia brakov, stojí 1 dinár (otváracia ponuka 5 dinárov).

Kožené výrobky

Kožený tovar vyzerá výborne a lacno, ale takmer nič nevydrží. Peňaženky sa rozpadajú vo švíkoch, plecniakom odpadávajú popruhy a podobne. Tovar si pred nákupom dobre prezrite. Asi všetko je to vyrobené z ťavej kože, ktorá je menej pevná než kože používané v Európe.

Šperky

Na trhoch môžete naraziť na množstvo šperkov najrôznejšej kvality. Spravidla sa deklarujú ako striebro alebo zlato, ale veľa z nich je zo železa alebo z mosadze. Ak netušíte, ako rozoznať brak od pravého kovu, tak nekupujte. Kúpte si šperk, pokiaľ sa vám bude páčiť a plaťte za neho len takú cenu, akú by ste dali za bižutériu.

Bubny

Problém s bubnami je najmä v doprave do Európy. Do kufra sa zmestia len tie stredné a menšie. Bubny sú v Tunisku vzhľadom na svoju cenu vcelku kvalitné. Malý bubon sa dá zohnať za dinár, stredne veľký za dva až tri dináre.

Keramika

Keramikou je povestný najmä Nabeul. Okrem rôznych hrnčekov a misiek sa vyrábajú rôzne lampášiky, ťavy, mešity a podobné čačky.

Zjednávanie

Na pouličných trhoch sa v Tunisku o cenu tovaru zjednáva. Kto to nevie, zaplatí napríklad aj desaťnásobne väčšiu sumu, než zodpovedá štandardnej cene tovaru. Nemá zmysel niekoho poučovať, ako sa má jednať. Možno sa domnievate, že jednať viete. Prieskum odhalil, že si to o sebe myslia všetci muži a dokonca aj niektoré ženy, ktoré sa všeobecne inak dosť podceňujú. Takže vám to nebudeme vyvracať. Tunisania Vás určite ošklbú, ešte si budete myslieť, aký perfektný nákup ste urobili.

Okrem peňazí platí slovenský turista pri nákupoch okrem peňazí aj svojím časom. Môžete síce zjednať cenu nejakej čačky na polovicu, ale bude vás to stáť hodinu času. Tunisania to vedia a počítajú s tým, že turista radšej nakúpi a odíde skôr, aj keď tovar dostane za vyššiu cenu. Tuniskí pouličný obchodníci totiž majú času veľa. Celé dni! Majú vlastne celý život času! Ich čas nič nestojí, sú to (vo všetkej úcte) flákači.

Rady do zjednávanie

  • Nikdy sa nepýtajte na cenu tovaru, ktorý nechcete kúpiť. Je to samozrejme ťažké. Európan rád u všetkého vidí cenovky alebo sa rád pýta, aby si urobil prehľad. Akonáhle sa ale raz spýtate, ste lapení.
  • Nikdy nesmiete povedať cenu, ktorú nie ste ochotní zaplatiť. Rovnako tak Tunisan nepovie cenu, ktorú nie je ochotný prijať. To je jediné čestné pravidlo, ktoré uznávajú.
  • Prvá cena, ktorú obchodník povie, je zhruba dvadsaťnásobne predražená. I stonásobne. Prinajlepšom päťnásobne!
  • Ak sa snáď spýtate, čo stojí nejaký tovar, musíte nad ponúknutou cenou okamžite vrtieť hlavou, povedať cenu stonásobne alebo tisícnásobne menšia a odchádzať (alebo odchod predstierať). Čo z toho, že si z predajcov budete robiť srandu? Oni si ju robia z vás.
  • Nevstupujte do obchodov, z ktorých vedie len úzky východ. Majiteľ obchodu si do neho stúpne a nepustí vás von, kým si niečo nekúpite. Nebude to robiť násilím, ale jednoducho tam bude stáť, oni to vedia.
  • Pripravte si na nákup drobné. Ak budete platiť päť alebo desať, nedostanete naspäť! Prinajlepšom miesto vrátenia peňazí dostanete nejakú cetku. V kamenných obchodoch s normálnym tovarom, kde nakupujú domorodci, vracajú celkom normálne.
  • Neverte im ani slovo.
  • Keď idete v skupine, zjednáva vždy len jeden (ten, kto kupuje). Nie je nič hlúpejšieho, ako keď vás kamarát prehadzuje. Najlepšie je, ak sa na nákupy sa rozdelíte do menších partií alebo chodte samostatne.
  • Na ponuky tovaru hovorte “nepotrebujem to” (aj dont nýd theta), čo napokon bude vo väčšine prípadov svätá pravda.
  • Ak nakupuje vo dvoch, pri tajnom dohováraní nevsádzajte na to, že Tunisania nepoznajú slovenčinu. Síce pravdepodobne naozaj nerozumejú, ale dosť vyčítajú z neverbálnej komunikácie. Dobrý nápad je sprevádzať slovenské vety opačným výrazom. Predavači tiež spoznajú slovenské číslovky (z ruštiny, z poľštiny).
  • Dobrá stratégia nákupu vo dvojici je dohovoriť sa, že jeden z dvojice bude chcieť neustále odísť a vziať skutočného nakupujúceho so sebou. Keď sa tak vopred dohovoríte, predavača to trochu stresuje, takže rýchlejšie zľavuje. Musíte si ale dohovoriť signály, čo je hrané a čo už je skutočná snaha partnera odísť.

Všetci obchodníci vedia obstojne anglicky (a radi sa od vás naučia niečo po slovensky). Nechoďte nikam, kde už nakupujú Nemci. Nemci majú veľa peňazí a zaplatia pokojne i pôvodne ponúkanú cenu (desaťnásobnú), niektorí Nemci sa hanbia zjednávať. Mnoho tuniských pouličných obchodníkov má rádovo väčší príjem než priemerný Slovák. Ten očakávaný vzťah “ja úbohý africký obchodník sa klaniam bohatému európskemu turistovi” je tu postavený na hlavu. Väčšinou táto relácia neplatí. Keď premýšľate o “spravodlivej” cene tovaru, obvyklé európske úvahy nefungujú. U nás je bežné, že obchodník niečo získava za nákupnú cenu a potom si k tomu prihodí napríklad päť až tridsať percent. Tunisania si oproti tomu prihadzujú stovky až tisíce percent. Ich nákupná cena väčšiny tovaru je z nášho pohľadu nulová. Pri dohadovaní sa nebojte ísť veľmi nízko a neverte im, keď kričia s nadávaním, že za ponúknutou cenu prerobia. Pamätajte, čo hovorí v Koráne prorok Mohammed: “Ceny stanovuje len Alah”.

V Tunisku je veľmi drahý alkohol, jeho predaj je kontrolovaný štátom. Ak si priveziete so sebou malé fľaštičky becherovky alebo vodky, získate pri jednaní nemalú zľavu. Podobne fungujú prepisovačky a zapaľovače.

Takzvané pevné ceny

Fixed price je reklamný slogan, ktorý dobre funguje na Nemcov, ale Slováci na neho v Tunisku obvykle neskočia. Ak má nejaký obchod v turistickej oblasti na cenovkách napísané ceny tovaru znamená to, že to je zhruba päťkrát premrštená cena, na ktorej sa ešte len začína zjednávať smerom nadol. Na letisku, v štátnych obchodoch a vo veľkých samoobsluhách, kde nakupujú miestni ľudia sa samozrejme nejedná. Prekvapivo tam majú najlepšie ceny. Platí úmera, že čím väčší obchod, tým nižšie ceny. V malých samoobsluhách je najdrahšie.

5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *