Dovolenka v Šumene v Bulharsku

Mesto Šumen nie je klasickým príkladom mesta, v ktorom historické udalosti a významné dejiny zanechali rad pamätihodností a odkazov, ktoré sú rozpoznateľné po stáročia. Architektúra osmanskej ríše, ktorá bola častým prvkom v stavebnom slohu mesta, bola takmer do základov zničená aktérmi národného obrodenia, ktoré sa hojne chopilo moci po vyhýbaní sa tureckej nadvlády v roku 1878. Zachovala sa len Tombulova mešita. Mesto je ale veľmi poznamenané vplyvom socialistickej urbanizácie, ktorá sa podpísala na mnohých reprezentatívnych budovách v centre mesta.

Šumen - Bulharsko

Napriek tomu ale mesto Šumen stojí za návštevu, pretože okrem už spomínanej najväčšej mešity na bulharskom území – Tombulovej mešity, opatrenej kupolou a vysokým minaretom, vás zaujmú aj domy vystavaných v obrodeneckej architektúre 19. storočia. Najväčším pokladom tohto stavebného štýlu je Djukmendžanov dom, stojaci v tesnej blízkosti mešity alebo dom známeho revolucionára Lajos Kossuth. Vašej pozornosti neujde ani pamätník z roku 1981 vztýčený k výročiu vzniku prvého bulharského štátu. Sú v ňom do kameňa vyryté bulharské dejiny v silnom národnom duchu.

Mesto Šumen je tiež dobrou zastávkou na ceste do dávnych hlavných miest Pliska a Preslav. V blízkosti sa tiež nachádza tzv Jazdecký reliéf a preslávené Maďarskej jaskyne, ktorá je často vyhľadávanou rekreačnou oblasťou.

V okolí mesta sú tiež dôležité čriepky bulharskej histórie, ktoré stojí za to vidieť. Jedným z nich je napríklad Madara a slávny reliéf z 8. storočia, vyrytý do skalnej steny. Znázorňuje jazdca, ktorý zapichuje kopijou leva, ležiaceho pri jazdcových nohách. Okolo reliéfu sú vyryté grécke nápisy. Do Madary sa ľahko dostane po diaľnici od Varny. Neďaleko leží aj Pliska, bývalé hlavné mesto Bulharska (do roku 893). Z bývalej slávnej metropoly prvej bulharskej ríše sa toho dodnes moc nezachovalo. Asi 20 km južne od Šumen, v blízkosti mesta Preslav leží archeologický areál nemenej slávneho hlavného mesta druhej bulharskej ríše. Na rozdiel od Pliska sa toho v Preslav zachovalo oveľa viac, napríklad vnútorné hradby mesta, časti mestskej brány, palácov a kostolov. Kúsok pod južnou bránou sa nachádza impozantný Zlatý chrám, vo vnútri zdobený mozaikami.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *