Ubytovanie v Bulharsku

Na bulharskom pobreží si môžete zohnať izbu už okolo 10 až 12 eur za na noc. Izba sa v mestečkách najlepšie zháňa v súkromných agentúrach, ktoré sa volajú Kvartirno Bjuro. Na dlhšie pobyty vychádzajú najlepšie slovenské cestovky. Bulharsko patrí medzi krajiny, kde zoženiete pomerne lacné ubytovanie aj počas sezóny, takže tam môžete ísť kedykoľvek bez vybavovania pobytu vopred.

Hotel v Bulharsku

Ubytovanie v Bulharsku sa dá zohnať niekoľkými spôsobmi:

 • Na mieste cez ubytovaciu kanceláriu
 • Na mieste v súkromí
 • Na mieste cez taxikára
 • Cez bulharskú ubytovaciu kanceláriu pár dní vopred
 • Po internete a cez telefóne zo Slovenska
 • Cez slovenskú cestovku alebo agentúru na celý pobyt i s dopravou
 • Cez agentúru Limba ubytovanie v súkromí bez dopravy
 • S autom v kempe

Štandard bulharského ubytovania

Ubytovanie sa za posledné roky dosť zmenilo. Dnes už nemáte problém zohnať ubytovanie za 8-10 eur na osobu. Za tú cenu nájdete vo výbave aj vaňu a sprchovací kút. Viac informácií o ubytovaní a dovolenke v Bulharsku sa dozviete napríklad na stránke www.bulharskoapartmany.eu.

Ja som si veľa obľúbil ubytovanie v súkromí. V Bulharsku je možno najlacnejšie v Európe. Občas bolo s TV, občas s balkónom, raz s výbornou anglickou knižnicou.

Ceny

Hľadanie ubytovania na poslednú chvíľu je trhové odvetvie, v ktorom najviac poskakujú ceny. Ak vás tlačí čas a počasie, ste v nevýhode a dostanete sa na ceny nad 10 eur na osobu a noc. Naopak keď vyjednávate a máte nejakú alternatívu, môžete cenu zjednať napríklad aj na 5 eur na osobu na noc. Prevádzkovatelia ubytovania v súkromí sú pružný a je pre nich lepšie obsadiť izbu aspoň niekým, ako ju mať prázdnu.

 • Čím viac nocí zostanete, tým lepšiu cenu dojednáte.
 • Osamelý cestovateľ má ubytovanie skoro dvakrát drahšie.
 • Ak ste traja, je to ešte pohoda, do väčšiny privátov sa traja ľudia v pohode zmestia.

Naopak veľmi zle sa zjednáva s v hoteloch. Tam majú proste pevnú cenu a basta; jednáte len s recepčným, ktorému je všetko jedno. Hotely bývajú v Bulharsku drahšie ako ubytovanie v súkromí. Začínajú tak na 12 eur za osobu a noc, ale skôr sa to točia okolo 17 až 20 eur za osobu na noc.

Kvartirno bjuro (квартирно бюро) sú akési miestne ubytovacie kancelárie. Naučil som sa ich pomerne dosť využívať, pretože ma málokedy sklamali. Je to zvyčajne malá prevádzkareň s jednou alebo dvoma zamestnankyňami. Stačí tam prísť a nejako im vysvetliť, že potrebujete ubytovanie. Zvyčajne hovoria dobre po rusky a lámanou angličtinou (výnimočne naopak). Poznajú prevádzkovateľa súkromného ubytovania v okolí a niekoho zavolajú telefónom. Ubytovateľ príde a dohovoríte si cenu, ktorá je pre vás akceptovateľná. Potom vás odvedie (alebo odvezie) domov.

Kvartirno bjuro sa dá použiť aj pre rezerváciu ubytovania v inom meste. Síce si vezmú nejakú províziu, tu ale v podstate dostávajú vždy, zriedka je to viac ako 10%. Povedia vám, kde vás bude večer kto čakať, takže je to všetko veľmi v pohode. Komunikujú zásadne telefónom, emaily k nim ešte moc nedorazili. Takto som napríklad nemal najmenší problém zarezervovať si ubytovanie v Pomorí z obzoru.

Miestne cestovky

Podobne môžete skúsiť využiť miestne cestovné kancelárie, ktoré však nájdete skôr vo väčších mestách. Nie je problém vliezť v Sofii do cestovky a nechať si zarezervovať na pozajtra nejaké ubytovanie napríklad vo Varne. Hlúpe ale je, že to sú skôr drahšie typy ubytovania.

Hľadanie ubytovanie zo Slovenska

Cez Google občas nejaké to ubytovanie nájsť dá, ale treba telefonovať, alebo poslať email a čakať na odpoveď. Ak budete do Bulharska telefonovať, počítajte s tým, že len zriedka na druhom konci drôtu zastihnete niekoho, kto by vedel viac jazykov než len bulharčinu. V polovici prípadov sa chytí na ruštinu a asi v tretine prípadov budete úspešný s angličtinou a nemčinou. Ak nájdete bulharske telefónne číslo, odmyslete si z neho úvodnú nulu a nahraďte ju bulharskou medzinárodnou predvoľbou +359.

Pre hľadanie na internete je dobré vedieť, že medzinárodná TLD Bulharska je. Bg. Je dobré vedieť cyriliku, pokiaľ možno aj písať (na to je potrebné nainštalovať si ruskú alebo bulharskú klávesnicu, vo Windows sa to robí v jazykovom nastavení).

Ubytovanie cez slovenskú cestovku

Nie je to tak zlé, ako by sa mohlo zdať. Keď si chcem užiť pokojnú dovolenku s kamarátmi, tak jazdím s cestovkami. Nevychádza to ani tak draho. Na dobrodružné cesty s batohom po krajine sa však slovenské cestovky nehodia. Verím, že každý máte svoj obľúbený spôsob, ako prehľadávať ponuku slovenských cestoviek a ako vychytávať najhorúcejšie last minity, takže v tomto ohľade vám mozog vymývať nehodlám.

Prečo je to cez cestovky výhodné

Všetci poskytovatelia ubytovania alebo reštaurácií, s ktorými som v Bulharsku hovoril, mi potvrdili, že pre nich nemá moc význam sústrediť sa na individuálnu turistiku. To, čo ich zaujíma, sú organizované výpravy mnohých ľudí, ktorí minú veľa peňazí. S individuálnou turistikou je veľa práce, len o trochu menej než s celým zájazdom. Táto úspora nákladov je dôvod, prečo je výhodné kupovať ubytovanie cez cestovky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *