Praktické informácie o Bulharsku

Pre vstup do Bulharska vám postačí len platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Je nutné mať na pamäti, že doklady musia byť platné aspoň na dobu pobytu v tejto krajine. Pozor dávajte aj na deti, lebo do 15-tich rokov – tie smú cestovať buď na vlastný cestovný pas, alebo musia byť zapísané v cestovnom pase rodičov. Pokiaľ teda hodláte cestovať na občiansky preukaz, tak nezabudnite dieťaťu zariadiť vlastný cestovný pas. Maximálna doba pobytu v Bulharsku sú tri mesiace. Pokiaľ chcete zdržiavať na tomto území dlhší čas, tak sa musíte dostaviť na príslušný orgán, aby vám vydal povolenie.

Praktické informácie - Bulharsko

Mena a ceny

V Bulharsku sa na platenie používajú levy. Ceny a nakupovanie v Bulharsku sú porovnateľné s našimi, môžeme povedať, že sú aj o niečo nižšie. Lacno sa rozhodne najete v reštaurácii. Za celé jedlo necháte v priemere okolo 10 “levov” na osobu. Draho nevyjde ani nákup suvenírov. Náramky z mušlí sa predávajú za jedno až tri “levy”, košíky plné mušlí zhruba za tri “levy”. Prekvapiť vás môžu ceny jedál v supermarketoch. Kilo citrónov vyjde na šesť “levov”, kilo broskýň asi dve “levy”. Jednou z najdrahších položiek sú syry. Kocka 400g syra stojí okolo šiestich “levov”. Nutné povedať, že ceny stúpajú nahor v turistickej sezóne, a tak keby ste išli do Bulharska napríklad na jeseň, uvidíte, že ceny rapídne klesajú.

V reštauráciách je slušnosťou nechávať prepitné. Na jeho výške až tak, lebo príjmy Bulharov sú tak nízke. Ovšem odporúčame klasických 10%.

Počasie v Bulharsku

Bulharsko je slovenskými dovolenkármi vyhľadávané aj pre svoje priaznivé letné počasie, ktoré sa cez júl a august pohybuje okolo 29°C. Viac sa dočítate v článku počasie v Bulharsku.

Zdravie a bezpečie

Bulharsko je považované za vcelku bezpečnú krajinu. Nemusíte sa tu báť žiadneho závažnejšieho nebezpečenstva. Dávajte si pozor na svoje osobné veci, pretože v dave turistov by ste o ne mohli ľahko prísť. Pred cestou sa nezabudnite riadne poistiť. V prípade, že by ste potrebovali ošetrenie lekára, nechajte si vystaviť potvrdenie a zavolajte na Slovensko do svojej poisťovne. V žiadnom prípade ale nič nehraďte! Ak si kupujete lieky predpísané lekárom, tak si nechajte v lekárni vystaviť potvrdenie, inak vám lieky poisťovňa na Slovensku nepreplatí.

Jazyk a kultúra

V Bulharsku sa hovorí bulharsky. Nápisy sú písané azbukou. V posledných rokoch sa ale začali objavovať aj anglické nápisy, niekedy dokonca natrafíte aj na cedule písané česky alebo slovensky. Bulhari sú veľmi ochotní  a radi budú s vami hovoriť lámanou slovensko-ruštinou, vedia dokonca lepšie slovensky ako anglicky.

Čo sa týka kultúry, pravoslávni tvoria 85% Bulharov. Náboženstvo pre Bulharov predstavuje dôležitú súčasť ich života. Nemalú rolu hrá v Bulharsku aj hudba.

Jedlo a pitie

V bulharskej kuchyni dochádza k miešaniu niekoľkých rôznych kuchýň. Aj napriek tomu je táto kuchyňa špecifická svojou chuťou. Na každom rohu sa tu predávajú kebaby, v ktorých sú Bulhari ozajstní majstri. Zakladajú si tiež na konzumácii morských plodov. Viac informácii o bulharských jedlách sa dočítate v článku bulharská kuchyňa.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *