Dovolenka v Apulskej oblasti v Taliansku

Oblasť Apulia sa rozkladá od polostrova s názvom Gargano až po polostrov Salento. Apulská oblasť je obmývaná dvoma moriami, čo zapríčinilo aj prívlastok, ktorý sa k názvu samotnej oblasti často kladie. Nazýva sa región dvoch morí. Na východe brehy Apulia obmýva Jadranské more a na západe Jónske more. A čo teda robí Apulská oblasť zaujímavou a jedinečnou? Určite je to jej príroda a krajina ako taká, pretože nebola človekom až natoľko zmenená ako ostatné oblasti.

Apulská oblasť - Taliansko

Apúlia bola ešte donedávna oblasťou rýdzo poľnohospodárskou a cestovný ruch nemal toľko času narušiť pôvodný ráz krajiny. Ďalším typickým znakom Apulie je subtropická flóra, ktorá robí miestne pobrežie veľmi rôznorodým. Úchvatné sú najmä kvapľové jaskyne, ktoré boli vytvorené pôsobením vetra a vody na biele vápencové útesy. Tieto skaly kontrastujú s malebnými zátokami, ktoré ponúkajú veľkú romantiku. Pláže sa vyznačujú krásnym zlatistým pieskom, ktorý prechádza v bielu farbu. More je krásne priezračné, čo možno dokázať aj tým, že veľmi často uvidíte modrú vlajku, ktorá tento fakt symbolizuje. Čo do histórie, tak treba povedať, že v Apulii je veľmi viditeľný vplyv Grékov, ktorí sa tu dlho v minulosti zdržiavali. Vidieť to môžete najmä na miestnych stavbách a ich architektúre.

Lecce

Ak sa budete chcieť kúpať alebo si len tak vyjsť na šľapadle, potom navštívte miestnu piesočnatú pláž. Nemali by ste vynechať návštevu ďalších z veľkých miest Púglia, ktorým je nepochybne Lecce. Toto mesto má prívlastok Florencia baroka, pretože pri prechádzke touto metropolou môžete vidieť kypré tvary postáv, detailne vyzdobené fasády, ale aj okná a portály, ktoré nesú znaky barokovej architektúry. Vidieť môžete aj zaujímavý amfiteáter a Piazza Oronzo, čo je námestie, na ktorom končila slávna obchodná cesta Via Appia z Ríma. Ak ste milovníci prírodných krás, potom určite nevynechajte jaskynné komplexy Castellana a Alberobello.

Bari

Poďme teda na konkrétne oblasti ukážme si miesta, ktoré by ste určite pri svojej návšteve nemali vynechať. Začneme mestom Bari. Tento prístav, ktorý sa nachádza na pobreží Jadranského mora v južnej časti Talianska, je hlavným mestom celej Apulskej oblasti. Jeho korene siahajú až niekam do 1. storočia pred naším letopočtom a samotná história Bari začína v dobe Rímskej. Avšak Rimania tejto oblasti neprikladali veľkú váhu. Od 6. storočia sa v meste usadili byzantské vojska a ich nadvláda trvala až do roku 1071. Potom bolo Bari súčasťou sicílskeho kráľovstva, neskôr Neapolského a až v 16. – 18. storočí sa opäť ako mesto  dostalo k jeho novému vzostupu. Vplyvy jednotlivých historických etáp sú pri prechádzke mestom pomerne jasne čitateľné. Ak navštívite napríklad veľký pútnický kostol, tak tu môžete vidieť hrobku poslednej  kňažnej, ktorá na Bari žila. Jej meno bolo Bona Sforza. Ulice v meste sú pomerne úzke a zatáčajú sa na všetky možné strany. V centre samotného mesta možno tiež vidieť katedrálu San Sabino, ktorej pôvod je v 12. storočí. V dnešnej dobe je Bari mesto univerzitné a žije tu 400 000 obyvateľov.

Rodi Garganico

Ďalším miestom, ktoré stojí za návštevu, je turistické letovisko Rodi Garganico. Toto mestečko je svojím vzhľadom charakteristické pre oblasť Stredomoria. Jeho stredoveký ráz mu nemožno uprieť ani dnes. Tento fakt je tiež umocnený jeho polohou na skalnatým výbežkom. Pri prechádzke historickou časťou tohto mesta budete mať jedinečnú šancu obdivovať krásy bielych domov vyrobených z kameňa a krásne kľukaté uličky tejto pôvodne gréckej osady. Napokon samo slovo Rodi je príbuzné so slovom Rhodos. Veľmi krásne je námestie s názvom Belvedere. V mestečku síce môžete navštíviť množstvo reštaurácií, pizzerií a diskoték, ale zároveň môžete spoznať aj obyčajný život miestnych obyvateľov a kúpiť si rôzne druhy zeleniny aj citrusy, ktoré rastú na priľahlých stráňach. Veľmi príjemným zistením pre vás iste tiež bude skutočnosť, že Rodi Garganico je jedným z miest, odkiaľ sa dá vyraziť na prehliadku Trémitských ostrovov, ktoré sú miestom, kde môžu potápači zažiť vôbec tie najlepšie ponory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *