Ceny a nákupy v Turecku

Vôňa orientu láka nielen na relaxáciu na pláži a poznávanie inej kultúry. Reštaurácie a kaviarne voňajú na niekoľko metrov ďaleko a usmievaví predavači ponúkajú pestrofarebný tovaru. Na čo si dať pri nakupovaní pozor a čo si z dovolenky musíte rozhodne priviezť? Pozrite si základné informácie, ktoré sa vám zídu pri nakupovaní a zjednávaní cien v Turecku.

Nákupy v Turecku

Čím a ako platiť?

Oficiálnou menou je Nová turecká líra (YTL), ktorá nahradila pôvodnú tureckú líru s šiestimi nulami (1 milión tureckých lír bol menej ako 1euro). Jej kurz je zhruba 1 YTL = 0,5€. Jedna turecká líra sa delí na 100 kurus. Platiť samozrejme môžete eurami i americkými dolármi. Kreditné karty a šeky sú vo väčšine lepších podnikov akceptované, ale na cestovné šeky dostanete nie príliš výhodný kurz. Peniaze vymeníte v banke (bývajú zatvorené cez víkendy), na pošte, v hoteli alebo cestovných agentúrach. Bankomaty nájdete často ale vydajú vám hotovosť len v lírach.

Nákupy

Turecko je rajom pre milovníkov nákupov. Vo všetkých turistických letoviskách nájdete krytý bazár, tzv Bedestan so stovkami stánkov ponúkajúcich tovar najrôznejšieho charakteru. Nepristupujte však na prvú cenu, ktorú vám obchodník ponúkne. Zjednávanie je nevyhnutnou súčasťou vášho nákupu a obchodníci dokonca považujú za urážku, pokiaľ na zjednávanie nepristúpite. Pamätajte, že obchodníci odvíjajú svoje ceny ako podľa národnosti, tak podľa vášho vzhľadu. Máte značkové oblečenie, tak budete mať ďaleko viac nadsadené ceny. Chce to skrátka pevné nervy! Nezjednávajte však nikdy v reštaurácii alebo hoteli, tam už sa to naozaj nehodí.

Suveníry

Medzi najobľúbenejšie suveníry dovážané z Turecka patria jednoznačne koberce vyrábané ručne v Antolii. Ich cena sa líši podľa veľkosti, vzoru a kvality materiálu. Ďalším veľkým lákadlom sú medené výrobky a keramika. Ženy sa potešia výhodným nákupom pomerne kvalitného oblečenia a originálnej pestrofarebnej obuvi. Zlato a šperky sa v Turecku dajú kúpiť pomerne lacno. V prípade, že nakupujete u stánkových predajcov, však dajte pozor na ich pravosť. Nespoliehajte sa ani na to, že vám predajca vystaví špeciálny list. Gurmánov poteší široký výber najrôznejšieho korenia, vynikajúcej kávy a tabaku. Ak premýšľate o nákupe vodnej fajky, rozhodnite sa ešte v Turecku. Ich cena je zhruba tretinová oproti Slovensku a naviac výber tabaku je snáď nekonečný. Preferujete vo svojom šatníku kožu alebo si len chcete urobiť radosť koženou kabelkou, v Turecku si vyberiete.

Orientačné ceny

Turecké ceny sú porovnateľné s cenami na Slovensku. Odvíjajú sa od destinácie a kvality reštauračného zariadenia. Za polliter piva zaplatíte 1 euro, rovnaké množstvo limonády zoženiete za podobnú cenu. Šálka kávy stojí v prepočte od 1 až po 1,5 eura. Kopček zmrzliny si kúpite za 0,5 eura. Obed v reštaurácii vás môže vyjsť pomerne lacno.

V Turecku sa vám oplatia aj nákupy ovocia a zeleniny. O ich kvalite niet pochýb a ceny sú naozaj nízke. Za 1 kg paradajok zaplatíte okolo 30 centov, rovnaké množstvo jahôd zoženiete ani nie za dvojnásobok ceny. Takmer všetok tovar tam môžete kúpiť za podobné ceny ako u nás. (niekedy aj nižšie)

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *