História Turecka

Keby mohla krajina hovoriť, rozprávala by príbehy plné dobývania, intríg, odvahy a slávy … Presne taká totiž turecká história je. Turecko bolo osídlené už pred 11-ti tisíc rokmi a počas tejto dlhej doby tu našlo domov hneď niekoľko civilizácií. Bojovní Chetiti, Gréci, ktorí vystavali legendárnu Tróju, aj Rimania – práve tieto národy písali tureckú históriu. Po rozpade rímskeho impéria pripadlo Turecko bohatej Byzantskej ríši, vďaka ktorej sa stalo kresťanským centrom svetového diania.

Divalo Ephesus - Turecko

Islam sa do Turecka dostal spolu so seldžuckými Turkami v 11. storočia. V rovnakej dobe však do krajiny vpadli Osmania, ktorí tu vládli až do roku 1923. Vytvorili v Turecku jednu z najväčších ríš, aké svet kedy poznal. Po jej zániku vznikla Turecká republika. Historicky prvým prezidentom sa stal Mustafa Kemal Atatürk, ktorý v krajine uskutočnil značné reformy – len vďaka nemu majú deti povinnú školskú dochádzku, Turci používajú latinku a ženy majú skoro rovnaké práva ako muži. Nie je teda divu, že sa “Otec Turkov” sa počas svojej vlády tešil veľkej obľube a ani po jeho smrti na neho národ nezabudol.

Po 2. svetovej vojne sa Turecku podarilo narozdiel od tej prvej svetovej vojny udržať neutralitu, krajina vstúpila do NATO. V súčasnej dobe sa Turecko usiluje o vstup do Európskej únie, čomu však bránia nielen neustále spory s Gréckom o cyperské územia, ale aj neschopnosť vyrovnať sa s vlastnou krvavou minulosťou – turecká vláda totiž stále odmieta pripustiť podiel na genocíde Arménov, problémy s náboženskou neznášanlivosťou a nacionalizmom namiereným proti Kurdom. Skrátka, ani v tejto prekrásnej krajine nie je všetko ružové.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *