Mapa a geografia Turecka

Ako už viete, Turecko sa rozkladá na dvoch kontinentoch – Európe a Ázii. Časť leží v Európe sa nazýva Thrákia a tvoria ju skôr nížiny. Ázijská časť alebo Anatólia, je naopak predovšetkým hornatá. Anatólia je natoľko rozľahlá, že sa delí ešte na oblasť strednej a východnej. Stredná časť je lemovaná pôsobivým horským masívom Taurus, ktorého vrcholky sú zasnežené takmer po celý rok. Vo východnej časti sa nachádza najvyššia hora Turecka, bájny Ararat, ktorý sa týči do výšky 5 137 m.

Mapa Turecka

Akúsi pomyselnú hranicu medzi týmito dvoma “svetmi” tvoria známe prielivy Bospor a Dardanely. Vďaka svojej polohe má Turecko veľa susedov, ale obmýva ho aj niekoľko morí:

  • Marmarské
  • Stredozemné
  • Egejské
  • Čierne

Práve oblasť okolo Čierneho mora sa preslávila veľmi úrodnou pôdou. Pestuje sa tu slnečnica, lieskové alebo vlašské orechy, citróny, pomaranče, vínna réva a mnoho iného. Geologicky je Turecko veľmi rozmanité, má však tú nevýhodu, že leží na mieste zlomov, pozdĺž ktorých často vznikajú zemetrasenia.

V krajine pramenia rieky Eufrat a Tigris okolo ktorých sa začali v dávnej minulosti formovať prvé staroveké štáty. Vďaka horúcemu podnebiu sa v Turecku darí predovšetkým subtropickej flóre, teda napríklad palmám, olivovníkom, fígovníkom alebo jedlým gaštanom. V prírode sa môžete stretnúť prevažne s muflónmi, gazelami ale dávajte si pozor aj na medvede!

Ak chcete detailnú mapu, tak vám odporúčame otvoriť google mapy na tejto adrese.

Detailná Mapa Turecka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *