Dovolenka v Melniku v Bulharsku

Melnik je teraz najmenším mestom v Bulharsku, aj keď v minulosti mal len o málo menej ako vtedajšia Sofie. Vinníkom je totálna deštrukcia mesta za druhej Balkánske vojny v roku 1913. Spolu so zničeným mestom postupne zanikala aj jeho vtedajšie dobre vybudované obchodné cesty. Dnes má Melnik iba 250 obyvateľov, ktorí sa živia predovšetkým pestovaním tabaku, vína a tiež turistickým ruchom. Pôvodne ďaleko väčšie osídlenie a vtedajší život mesta pripomínajú všadeprítomné ruiny, ukryté v mestečku medzi dvoma pieskovcovými skalami.

Melnik - Bulharsko

Z pôvodných 6300 domov sa zachovala samotná stovka. Nachádzajú sa tu tiež rozvaliny starého i novšieho architektonického umenia, zachovalé drevorezby a nástenné fresky, ktoré v malebnej krajine vinohradov a pieskovcových skál poskytujú nezabudnuteľnú atmosféru. Vidieť tu môžete napríklad Bojarov dom z 10. alebo 11. storočia, ktorý je ale značne poškodený, alebo Kordopulovovov dom, oproti predchádzajúcemu v dobrej kvalite.

Obdivovaný je tu predovšetkým prijímací salón so zaujímavými oknami, umiestnenými v dvoch radoch nad sebou. Horný rad je tvorený benátskym farebným sklom. Pre návštevníkov je tu pripravená ochutnávka miestneho výborného červeného vína. Asi 6 km od Melniku stojí za návštevu Roženský kláštor, jeden z najstarších v Bulharsku, umiestnený medzi bizarnými skalnými útvarmi. Dnešná podoba kláštora dokladá zásadnú prestavbu z 18. storočia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *