Dovolenka v Plovdive v Bulharsku

Mesto Plovdiv je rozdelené na dve časti, a to na Staré a Nové Mesto. V Novom Meste nájdete veľa pamiatok, pripomínajúcich grécke a rímske obdobie. Staré mesto je architektonickým starobylý skvostom, ktorý je vidieť už z diaľky. Rozkladá sa na troch pahorkoch (Nebet tepe, Džambas tepe a Taksim tepe). Zo všetkých kútov Plovdivu dýcha bohatá história, začínajúc osídlením kraja Thrákmi, ďalej atmosféra rímskeho obdobia, éra nešťastnej osmanskej nadvlády až po národné obrodenie, ktoré opäť utužilo bulharskú mentalitu a pomohlo im vrátiť sa k svojim pôvodným koreňom.

Plovdiv - Bulharsko

Útulné mestečko

Plovdiv je veľmi zaujímavé a útulné mestečko plné malých členitých a krivoľakých uličiek, čo vám ale k vašej nespokojnosti môže pripadať celkom chaotické. Je preto lepšie sa iba nezištne prechádzať po meste ako cielene hľadať nejakú pamätihodnosť. Vašu pozornosť si zaslúži amfiteáter, ktorý dal v Plovdive vystavať Markus Aurelius v 2. storočí. Divadlo je dodnes funkčné a počas letných mesiacov tu pri rôznych divadelných a koncertných vystúpeniach poskytuje príjemný pohľad až pre 3000 ľudí. Ďalšou zaujímavou pamätihodnosťou je tzv. Piatková mešita s deviatimi kupolami, datovaná do 15. storočia. Z vonku na stene sú zobrazené slnečné hodiny a vo vnútri mešity sa ukrýva fontána. Na pahorku Nebe Tepet môžete vidieť pozostatky mestských hradieb rímskeho sídliska, nazvaného Philipolis alebo bránu Hisar Kapija na východnej strane mesta. Samotné zvyšky zostali aj z rímskeho štadióna, vybudovaného v 2. storočia nl, ktorého kapacita predtým tvorila okolo 30 000 ľudí. Navštíviť môžete taktiež archeologické a etnografické múzeum, kde sa dozviete o mentalite, zvyklostiach a folklóru Bulharov ďaleko viac.

Zaujímavé miestá

V okolí by ste nemali vynechať jeden z najstarších hradov v Bulharsku, pevnosť Asenova Krepost. Mesto Asenovgrad, v blízkosti ktorého sa nachádza hrad, ktorý leží okolo 20 km od Plovdivu. Bola by veľká škoda pri tej príležitosti nenavštíviť súčasne aj Bačkovský kláštor, pretože leží v tesnej blízkosti Asenovgrad. Bol vybudovaný v roku 1083 a je druhou najväčšou kláštorná stavbou v Bulharsku. Veľmi významné sú nástenné maľby, ktoré sú vyobrazené všade na stenách, ďalej tepaná strieborná ikona Panny Márie alebo kostnice. Ak máte radi nostalgické obrázky krajiny a malebných dediniek, v ktorých sa zastavil čas, mali by ste si urobiť výlet do západnej časti pohoria Rodopy, do dedín Kovacevic a Leštenie. Tieto dediny sú ako vystrihnuté z romantickej obrázkovej knižky s drevenými domčekmi a úzkymi dláždenými uličkami, zasadenými do malebnej krajiny plnej lesov. Nie je preto divu, že sú obe dediny pamiatkovo chránené.

Najobľúbenejšie lokalitou, na ktorú sú Bulhari náležite pyšní, je tzv Ružové údolie. Vo veľkom sa tu pestujú ruže, z ktorých sa potom lisuje preslávený ružový olej, tradičný bulharský produkt a suvenír. Najlepším obdobím pre návštevu Ružového údolia je prelom mája a júna, kedy sú ruže v plnom kvete a vy si môžete užívať ich krásnych farieb a očarujúcich vôní. Sezóna pestovania ruží vrcholí ružovým slávnosťami, kedy je zber ruží sprevádzaný folklórnymi vystúpeniami, tanečnou zábavou a tradičnými remeslami. Ak milujete zimné športy, ideálne podmienky vám poskytne 90 km vzdialené zimné stredisko Pamporovo, na úpätí hory Snežanka. Tyčí sa vo výške 1620 a od polovice decembra do polovice apríla si tu môžete užívať lyžovanie, bežkovanie a ďalšie zimné radovánky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *