Dovolenka v Sofii v Bulharsku

Hlavné mesto Bulharska Sofia s približne 1,2 miliónom obyvateľov patrí k najstarším mestám nielen Bulharska, ale celej Európy. Skrýva v sebe mnohé pozostatky dávnej slávy z rôznych historických epoch. Nájdete tu napríklad pozostatky z rímskeho obdobia, z obdobia osmanskej nadvlády, kresťanské kostoly a moslimské mešity alebo zmes rôznych architektonických štýlov, ktoré dokumentujú posledných sto rokov bulharskej histórie.

Sofia - Bulharsko

Sofia je centralistický orientované mesto, čo znamená, že všetky vládne a administratívne budovy, organizované akcie, reprezentatívne budovy, múzeá, divadlá a galérie, teda skrátka všetko dôležité, je umiestnené v hlavnom meste. Inak tomu nie je ani s módou, módne trendy sú určované v hlavnom meste a nočný život taktiež, najmä na triede Bulevar Vitoša alebo v okolí Paláca kultúry. Pri návšteve hlavného mesta by ste mali navštíviť Borisov park, ktorý je častým cieľom víkendových vychádzok, ďalej Ústrednú židovskú synagógu, dokončenú v roku 1910, ktorá sa radí k najstarším synagogám na Balkánskom polostrove alebo kúpeľnú mešitu, poslednú mešitu, ktorá veriacim moslimom v hlavnom meste zostala zachovaná. Postavená bola v roku 1576, ale počas komunistického režimu bola uzavretá. Zaujme vás najmä svojou mohutnou kupolou, ktorá kontrastuje s okolitými minaretmi.

Vedľa mešity sa nachádzajú bývalé kúpele, z ktorých je možné doteraz čerpať minerálnu vodu. Budova Trhovisko je taktiež veľmi pozoruhodná. Ujsť si nenechajte ani Katedrálu svätej Sofie, podľa ktorej je pomenovaná nielen katedrála, ale dala meno taktiež hlavnému mestu. Katedrála bola postavená v 6. storočí a je druhou najstaršou sakrálnou stavbou Bulharska. Bola niekoľkokrát renovovaná, ale jej celkový vzhľad sa nijako zásadne nezmenil. Nezmenil sa ani za tureckej nadvlády, kedy slúžila ako mešita.

Skutočne obdivovanou stavbou, ktorá je považovaná za najkrajšiu stavbu s architektúrou 20. storočia je najväčší chrám Bulharska, Chrám Alexandra Nevského. Bol postavený roku 1913 na pamiatku padlým vojakom pri oslobodení Bulharska od osmanskej nadvlády, a taktiež ako znamenie vďaky za osamostatnenie Bulharska. Chrám bol pomenovaný podľa patróna vtedajšieho cára Alexandra II, Alexandra Nevského. Chrám vás okrem dvoch impozantných pozlátených kupol zaujme svojou výzdobou, obrovskými rozmermi a celkovým priestorom, ktorý pojme 5000 ľudí.

Históriu Sofie a Bulharska si môžete pripomenúť napríklad v Národnom historickom múzeu, Národnom archeologickom múzeu alebo v Národnej galérii umenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *