Dovolenka v Ruse v Bulharsku

Mesto Ruse, si zachováva vďaka svojim východiskovým historickým podmienkam dobrým kontaktom s okolitým svetom. V minulosti to bolo veľmi populárne mesto, najmä vďaka neustálemu prúdu obchodníkov, ktorí sa v ňom zastavovali, a potom ďalej pokračovali do Carihradu. Stalo sa tak centrom kultúry, umenia a zábavy, a za čias svojej veľkej slávy hostilo napríklad cisára Františka Jozefa, spisovateľa Hansa Christiana Andersena alebo hudobného skladateľa Franza Liszta.

Ruse - Bulharsko

Vďaka veľkej ekonomickej aktivite s okolitými štátmi bolo mesto veľmi multikultúrne a svoj domov tu našli napríklad Gréci, Arméni, Nemci a veľkou komunitou tu bývali taktiež Židia. Vplyv mnohých národov a dlhej histórie sa samozrejme podpísal aj na miestnej architektúre, môžeme tu rozpoznať stavebné slohy renesancie, baroka, empíru alebo recesie. Nie nadarmo bolo vtedy Rusmi nazývané bulharskou “bránou do sveta”. V roku 1866 tu boli postavené prvé bulharská železnice, vedúce do Varny.

V meste sa môžete pozrieť do jediného dôležitého kresťanského kostola v meste, Kostol Najsvätejšej Trojice alebo navštíviť tamojšie múzeá – Historické múzeum alebo Múzeum dopravy a komunikácií. Určite vás ale zaujme prechádzka loďou Ražeň po Dunaji, ktorou sa dostanete od Svištova alebo Tutrakanu. Ak budete chcieť ísť aj ďalej, môžete sa vydať na výlet na dva dni do Silistra.

V okolí Ruse sa môžete ísť pozrieť do prírodnej rezervácie Rusenski lom, ležiacej 20 km od mesta, v ktorej žije okolo 170 druhov vtákov a ďalších rôznych druhov fauny a flóry. Nad rezerváciou sa do výšky 32 m týčia Ivanovské skalné kostoly, zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ukrývajú cenné poklady stredovekého umenia a nástenných malieb. Slávny je najmä jaskynný kostol Svätej Matky božej. Za návštevu stojí tiež osemdesiat kilometrov vzdialená Trácka hrobka, nachádzajúca sa v blízkosti mesta Isperich, konkrétne pri obce Sveštar. Hrobka je datovaná do 3. storočia pr.n.l. a pre svoju historickú hodnotu je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *