Dovolenka na ostrove Cres v Chorvátsku

Ostrov Cres je s rozlohou 404 km štvorcových druhým najväčším ostrovom v Kvarnerskom zálive. Jeho pobrežie v dĺžke 250 km ponúka ideálne podmienky pre Vašu dovolenku. Severná a východná časť je typická skalnatým pobrežím vhodným pre potápanie. Juh a západ ostrova je plný štrkových pláží a zátok, ktoré turistov vábi príjemným šumením vlniek.

Ostrov Cres v Chorvátsku

Centrom ostrova je mesto Cres. Pôvodne to bolo významné obchodné centrum obohnané nepriepustnými hradbami. Dnes je možné v meste obdivovať nespočetné množstvo historických stavieb a ruiny hradieb, ktoré pripomínajú tajomnú minulosť mesta. Ďalšími letoviskami, ktoré stoja za návštevu sú mestečka Punta križa, Stivana, Valun, Lubenice, Verin a Beli.

Na ostrove sa nachádza Vranské jazero, ktoré je zaujímavým prírodným úkazom. Jeho dno sa nachádza 16 metrov pod hladinou mora a hladina leží 68 metrov nad morom. Jazero je zásobárňou pitnej vody pre celý ostrov.

V minulosti bol Cres spojený úzkou šijou s blízkym ostrovom Lošinj. Tá bola ale pre ľahší prejazd lodí prehĺbená a rozšírená a ostrovy sa nadobro od seba oddelili. Teraz sú spojené pohyblivým mostom pri mestečku Osor.

Dôležité informácie nájdete na internetovej stránke www.tzg-cres.hr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *