Split alebo Dubrovník: Ktoré mesto navštíviť?

Plánujete navštíviť chorvátske pobrežie Dalmácie, ale neviete sa rozhodnúť medzi dvoma najobľúbenejšími mestami, Splitom alebo Dubrovníkom? Nemusíte sa stresovať! V tomto príspevku vám poskytneme odpoveď na otázku, ktoré mesto je lepšie.

Chorvátsko je nádherná krajina s bohatou kultúrou, históriou a prírodnými krásami. Split a Dubrovník sú dve obľúbené miesta, ktoré cestovatelia často uvádzajú na zozname povinných návštev pri plánovaní cesty do tejto úžasnej destinácie. Ak však máte čas len na jedno mesto, ktoré by ste si mali vybrať? Tento príspevok vám pomôže rozhodnúť sa, či je pre vás lepší Split alebo Dubrovník.

Split alebo Dubrovník
  • Split je uvoľnenejší a zábavnejší, nachádza sa v centre mesta, ponúka viac možností jednodňových výletov, lepší nočný život a o niečo lacnejšie ceny ako Dubrovník.
  • Dubrovník je jedno z najkrajších opevnených miest na svete, veľmi elegantné, s lepšími plážami a hotelmi ako Split.

Obe mestá sú povinnými miestami na náštevu v Chorvátsku. Ak si musíte vybrať jedno z nich, vyberte si Split pre autentickejšie zážitky a dovolenku v meste a Dubrovník pre romantický únik a dovolenku na pláži. Obe mestá oplývajú históriou a kultúrou, majú skvelé reštaurácie a bary a spája ich dobré počasie.

Predtým, ako sa rozhodnete, či navštívite Dubrovník, Split alebo obidve mestá, zvážte nasledujúce skutočnosti. Sú pre vás pláže dôležité pri rozhodovaní o návšteve Splitu alebo Dubrovníka? Prístup k miestnym jedlám a skvelým reštauráciám, nočný život, rozpočet, centrálna poloha a čo sa dá navštíviť v okolí? Dôležité je aj to, ako dlho plánujete v Chorvátsku zostať.

Je lepší Split alebo Dubrovník?

Dubrovník je v porovnaní so Splitom menšie mesto. Saré mesto je malebné a kompaktnejšie. V porovnaní so Splitom má Dubrovník aj výnimočné pláže a možnosti ubytovania. Väčšina atrakcií v Dubrovníku pochádza zo stredoveku.

Na druhej strane je Split o niečo cenovo dostupnejší ako Dubrovník a vyznačuje sa rušným nočným životom a mestskou atmosférou. Väčšina atrakcií Splitu pochádza z rímskych čias. Okrem toho centrálna poloha Splitu ponúka množstvo príležitostí na celodenné výlety a exkurzie.

Dubrovník – info o meste

Dubrovník s približne 40 000 obyvateľmi je najjužnejšie položené mesto v Chorvátsku. Dubrovník je známy svojím dokonale zachovaným stredovekým starým mestom a úžasnou architektúrou so stáročnými kamennými múrmi, ktoré obklopujú jeho dláždené ulice a budovy. Jeho historické centrum je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Dubrovník - pohľad na historické mesto

Pláže v Dubrovníku sú rajom pre milovníkov slnka a ponúkajú krištáľové vody na pozadí terakotových striech mesta. Najobľúbenejšia je pláž Banje, ktorá sa nachádza v blízkosti starého mesta a ponúka malebné, relaxačné prostredie.

Dubrovník, ktorý miestni obyvatelia nazývajú “perlou Jadranu”, je malebné mesto s kompaktným, dobre zachovaným stredovekým starým mestom. Najmä mestské hradby poskytujú jedinečný panoramatický výhľad na mesto a okolité ostrovy.

Pokiaľ ide o ubytovanie, Dubrovník ponúka veľa možností, najmä s dôrazom na luxus. V meste sa nachádza niekoľko špičkových hotelov, ako napríklad Hotel Excelsior, Villa Dubrovnik, Hilton Imperial a Rixos Premium, z ktorých každý poskytuje jedinečnú kombináciu pohodlia, elegancie a prvotriednych služieb. Tieto luxusné hotely ponúkajú úchvatné výhľady, vynikajúce kulinárske zážitky a vynikajúce služby, čím zaručujú nezabudnuteľný pobyt v tomto podmanivom meste.

Split – info o meste

Na druhej strane je Split s 200 000 obyvateľmi druhým najväčším mestom v Chorvátsku po Záhrebe. Split je známy svojím 1700 rokov starým antickým mestom, v ktorom sa kedysi nachádzal palác rímskeho cisára Diokleciána. Splitské staré mesto, známe ako Diokleciánov palác, je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Pohľad z mora na Split

Vďaka svojej centrálnej polohe uprostred chorvátskeho dalmatínskeho pobrežia je Split ideálnou základňou pre jednodňové výlety na neďaleké ostrovy Hvar, Brač a Vis, do historického mesta Trogir, národného parku Krka, Plitvických jazier a susednej Bosny a Hercegoviny.

Okrem bohatého kultúrneho a historického dedičstva Split pulzuje živou energiou a ponúka množstvo živých barov, vynikajúcich reštaurácií a rušný nočný život.

Vďaka podmanivej kombinácii histórie, pulzujúcej atmosfére a prijateľným cenám nie je prekvapením, že Split zostáva vyhľadávanou destináciou pre návštevníkov Chorvátska.

Sú lepšie pláže v Splite alebo v Dubrovníku?

Pokiaľ ide o pláže v pešej vzdialenosti, Dubrovník má isto lepšie pláže ako Split.

Mnohé pláže v Dubrovníku sú tvorené jemnými kamienkami podobnými piesku, ktoré sú pod nohami hladké. K ich atraktivite prispieva aj staré mesto alebo dramatické útesy ako kulisa. Pláže sú tiež upravenejšie, s honosnejšími plážovými barmi.

Jedinou nevýhodou dubrovníckych pláží je, že majú menej prirodzeného tieňa, zatiaľ čo mnohé splitské pláže v oblasti Marjan Hill majú dostatok tieňa pod borovicami.

Je pre dovolenku vhodnejší Split Alebo Dubrovník?

Dubrovník je vhodnejší na dovolenku, najmä z pohľadu pláží, zatiaľ čo Split je vhodnejšou destináciou na mestské dovolenky.

Okrem krásnych pláží sa v Dubrovníku nachádza viac hotelov s kompletnými službami, vonkajšími a vnútornými bazénmi, hotelovými plážami, kúpeľnými a wellness centrami, bufetovými a a la carte reštauráciami, plážovými barmi a zábavnými programami. Z tohto dôvodu je Dubrovník lepšou voľbou pre vašu letnú dovolenku v Chorvátsku.

Na druhej strane, do Splitu lieta celoročne viac medzinárodných liniek zo sveta, má lepšiu centrálnu polohu a je ľahko dostupný autom, autobusom alebo dokonca vlakom. Je to väčšie mesto s väčším počtom podnikov otvorených po celý rok. Všetky tieto dôvody robia zo Splitu lepšiu destináciu pre turistov, ktorí majú radšej mestá.

Je lacnejší Split alebo Dubrovník?

Split je o niečo lacnejší ako Dubrovník. Ľahko to môžete vidieť na cenách ubytovania a jedla.

Ceny v Splite však dnes za cenami v Dubrovníku príliš nezaostávajú. Ešte pred niekoľkými rokmi to tak bolo, ale rozdiel v cenách medzi Splitom a Dubrovníkom sa každoročne zmenšuje, keďže ceny v Splite rastú rýchlejšie ako v Dubrovníku.

V baroch v starých mestách Dubrovníka a Splitu za espresso zaplatíte aj 3 €, za pivo často aj 6 € a za kopček zmrzliny 2 až 2,5 €. Dokonca aj za kolu zaplatíte často až 4 €.

Je pre nočný život lepší Split alebo Dubrovník?

Split je lepší pre nočný život. Podľa mňa ani jedno z týchto dvoch miest nemá bláznivý nočný život s množstvom možností. Split má však o niečo lepší nočný život a väčší výber nočných klubov.

Ľudia v Dubrovníku sa zdržiavajú v baroch v starom meste a na ulici Iva Vojnovica v blízkosti Dubrovníckej univerzity na polostrove Lapad. Bary zvyčajne fungujú do polnoci, zatiaľ čo nočné kluby do 4 hodín ráno. Najobľúbenejšie nočné kluby v Dubrovníku sú Revelin, EastWest na pláži Banje a Lazareti.

V Splite sa zábava zvyčajne začína v baroch v Diokleciánovom paláci a na promenáde Riva a po polnoci sa presúva na pláž Bačvice a do nočných klubov roztrúsených v rôznych častiach Splitu. Najobľúbenejšie nočné kluby v Splite sú Central The Club, Vanilla Club, Club 305 A.D., Zenta, La Playa, Bacvice Club, Kocka a Velvet.

Je na jednodňové výlety vhodnejší Split alebo Dubrovník?

Split je lepší na jednodňové výlety.

Toto je ťažká otázka, pretože obe mestá majú v okolí veľa zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť na jeden deň. Split má však lepšiu centrálnu polohu a zo Splitu sa dostanete na viac miest ako z Dubrovníka.

Medzi najobľúbenejšie jednodňové výlety z Dubrovníka patrí návšteva Čiernej Hory, jednodňový výlet do Mostaru, na ostrovy Korčula, Mljet a Elafiti a ochutnávka vína v Konavle alebo na polostrove Pelješac.

Na druhej strane, zo Splitu môžete ľahko navštíviť mestá Trogir, Šibenik a Zadar, národné parky Plitvické jazerá a vodopády Krka, ostrovy Brač, Hvar, Vis a Šolta, Mostar v Bosne a Hercegovine, Omiš, kde sa môžete venovať rôznym outdoorovým aktivitám, a Makarskú riviéru.

Pláž v Splite (Chorvátsko)

Je lepšie jedlo v Dubrovníku alebo Splite?

Jedlo a reštaurácie sú rovnako dobré v Splite aj v Dubrovníku.

Splitské reštaurácie stavajú svoju ponuku viac na tradičných jedlách (Villa Spiza, Uje, Fife, Kod Hvaranina, Fetivi atď…), zatiaľ čo v Dubrovníku reštaurácie vytvárajú svoje menu na základe modernej medzinárodnej kuchyne (Bota, Azur, Taj Mahal, Pantarul, Sesame, Zuzori, Shizuku atď…).

V oboch mestách je veľa dobrých reštaurácií a nájdete v nich rôzne jedlá a kuchyne.

Je lepšie ubytovanie v Dubrovníku alebo Splite?

Výber ubytovania je lepší v Dubrovníku.

V oboch mestách sa nachádzajú krásne butikové hotely, penzióny a rôzne rekreačné domy v historických budovách v starých mestách. Tieto ubytovacie zariadenia sú plné charakteru a šarmu starého sveta.

V Dubrovníku je však lepší výber hotelov s kompletnými službami a plážových hotelov. Split ponúka len dve takéto ubytovacie zariadenia: Radisson Blu a Le Meriden Lav, zatiaľ čo v Dubrovníku nájdete viac ako 30 hotelov s kompletnými službami, z ktorých mnohé sa nachádzajú priamo na pláži. Niektoré z týchto hotelov sú Adriatic Luxury Hotels, Valamar Hotels, Royal Hotels, Hilton, Sheraton atď.

Je na dlhšie pobyty vhodnejší Split alebo Dubrovník?

Split je lepší na dlhšie pobyty.

Nakoniec, Dubrovník je malé mesto, ktoré trpí rovnakými problémami ako všetky malé pobrežné mestá v Chorvátsku. Akonáhle sa blíži november, podniky sa začínajú na zimu zatvárať a z nablýskaných centier, ktoré sú v lete plné života, sa na väčšinu zimného obdobia stávajú opustené miesta.

Split tiež do istej miery trpí týmto problémom, ale je to väčšie mesto a viac podnikov sa celoročne stará o miestnych obyvateľov ako v Dubrovníku. Okrem toho jeho centrálna poloha a väčšia rozloha poskytujú viac možností na jednodňové alebo viacdňové výlety.

Ak plánujete zostať v Splite alebo Dubrovníku dlhšie, tak vám odporúčame, aby ste si za základňu v Chorvátsku vybrali Split a nie Dubrovník.

Je teplejšie na Splite alebo Dubrovníku?

Podnebie v Splite a Dubrovníku je pomerne podobné. V Dubrovníku býva teplejšie v chladnejších mesiacoch, zatiaľ čo v Splite sú teploty v teplejších mesiacoch, od mája do augusta, o niečo vyššie. Dubrovník má viac slnečných dní ako Split.

Čo je krajšie – Split Alebo Dubrovník?

Dubrovník je krajší ako Split.

Hoci bolo dubrovnícke staré mesto počas svojej dlhej histórie dvakrát vážne poškodené, najprv počas zemetrasenia v roku 1667 a potom opäť počas vojny v 90. rokoch 20. storočia, stále patrí k najkrajším a najzachovalejším stredovekým mestám na svete. Staré mesto je kompaktné, obklopené 2 km dlhými chránenými hradbami a oplýva dokonale zachovanými gotickými, renesančnými a barokovými budovami. Dubrovník je malebné mesto, ktoré je oveľa sofistikovanejšie ako Split.

Pláž v Dubrovníku

Split je tiež veľmi zaujímavý a pekný, ale je väčší a hektickejší, budovy z rôznych historických období sa tu prelínajú a vytvárajú jedinečné staré mesto, ktoré vzniklo na pozostatkoch paláca rímskeho cisára Diokleciána.

Mali by ste navštíviť obe mestá?

Obe mestá sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a stoja za návštevu. Ak máte čas, navštívte obe mestá. Nie sú od seba tak ďaleko, len asi 230 km. Aj keď máte na každé mesto len jeden deň, navštívte Split a Dubrovník.

Zhodnotenie: Split alebo Dubrovník

Ak máte čas, navštívte obe mestá. Sú veľmi odlišné, najmä atmosférou a vzhľadom, pretože dubrovnícke staré mesto pochádza najmä zo stredoveku, zatiaľ čo staré mesto Splitu pochádza zo starorímskych čias. Dubrovník je krajší, zatiaľ čo Split je hektickejší a zábavnejší.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *