Praktické informácie o Chorvátsku

Najviac času v príprave na cestu venujte potrebným dokladom. Najčastejšie používané spôsoby dopravy do Chorvátska sú auto, autobus, vlak alebo lietadlo. V prípade, že idete autom venujte dostatok času kontrole jeho technickému stavu. Prípadné komplikácie môžu výrazne znepríjemniť celú dovolenku. Pre vstup na územie Chorvátska už nepotrebujete pasy. Stačí vám občiansky preukaz, ale Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča vybaviť si platné pasy. Chorvátske ministerstvo vyžaduje platnosť cestovného dokladu minimálne na dobu Vášho pobytu.

Chorvátsko - modrá pláž

Cestovné poistenie

Ak máte uzatvorené cestovné poistenie, liečebné náklady do cca 30€ budete musieť uhradiť na mieste. Po návrate do SR Vám bude príslušná suma vrátená späť na účet. Doporučujeme využiť aj výhodné ponuky poisťovní a uzavrieť si napríklad krátkodobé havarijné poistenie alebo napríklad pripoistenie batožiny. Pre viac podrobností sa informujte u vašej poisťovne.

Elektrický prúd

Napätie v sieti je 220 V. V celom Chorvátsku môžete teda bez problémov používať dvojpólovej zástrčky. V strediskách, kde nie je elektrina dostatočne zabezpečená (kempingy, malé obce) odporúčame zariadenia citlivé na zmenu el. napätie zapájať minimálne. Jedná sa predovšetkým o nabíjanie notebookov a mobilných telefónov, keď zmena napätia v sieti môže nenávratne poškodiť batériu.

Pitná voda

Voda je pitná vo všetkých častiach Chorvátska, kde čerpajú z národnej vodovodnej siete. Voda vo veľkých strediskách musí byť zdravotne nezávadná. V zapadlejších oblastiach, kde nemáte o pôvode vody istotu sa spýtajte na kvalitu, alebo si vodu radšej prevarte. V každom lepšom obchode môžete kúpiť čistú vodu vo fľaši alebo kanistry.

Pošta

Pošta sa nachádza v každom meste pod označením HP. Vo veľkých mestách majú otvorené 7 dní v týždni.

Po – Pi – 7.00 do 20.00 hod
So – Ne – 7.00 do 12.00 hod
Pošty v menších mestách majú otvorené len v pracovných dňoch.
Po – Pi – 7.00 do 14.00 hod
Všetky pošty slúžia okrem iného na telefonovanie a faxovanie.

Pripojenie k internetu

Na internet sa dostanete v internetových kaviarňach, ktoré sú súčasťou každého strediska. Pripojenie má aj väčšina hotelov a disponujú ním aj kvalitne zariadené apartmány. V prípade núdze požiadajte o prístup na internet v informačnom centre, ktoré je súčasťou každej turistickej oblasti.

Prepitné

Rovnako ako v Slovenskej republike, tak aj v Chorvátsku je prepitné nepísaným spoločenským pravidlom. Jeho výška by mala byť asi 10% z útraty. Nie je výnimkou, že v reštauráciách sa do ceny započítava aj príplatok za prestieranie.

Ak vás zaujímajú všeobecné informácie o Chorvátsku, tak sa o nich dočítate napr. na wikipedii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *