Výlet do národného parku Paklenica

Národný park Paklenica leží v juhovýchodnej časti pohoria Velebit. Zaberá plochu cca 3700 hektárov a najvyšší vrchol sa týči do výšky 1800 metrov. V horách sú dva obrovské kaňony Mala a Velika Paklenica. Vstup je možný pri dedine Marasoviči. Najnavštevovanejším turistickým chodníkom je ten, ktorý vedie Veľkým kaňonom k horskej oblasti Paklenica.

Národný park Paklenica (Chorvátsko)

Celkovo je v národnom parku viac ako 150 kilometrov turistických trás. Na svoje si prídu aj horolezci, pre ktorých sú kaňony priamo rajom. V kaňone Veľkej Paklenice sa nachádza skala Anica kuk, ktorá je najpopulárnejšou lezeckou stenou v celom Chorvátsku. V lete sú tu už po niekoľko rokov organizované horolezecké kurzy a súťaže.

Chodník Veľkým Kaňonom

Chodník začína pri Recepcii a pokračuje širokou cestou až k Malej Paklenici. Na rozdiel od Malej Paklenice môžete ísť aj bez sprievodcu. Všetko je výborne značené a nemôžete sa stratiť. V polovici cesty narazíte na vstup do podzemných chodieb, ktoré boli vybudované za vlády Josipa Bronze Tita. Ďalej nasleduje priechod okolo horolezeckej steny Anica Kuk a na záver si môžete zvoliť cestu do jaskyne Manita Pec alebo do Malej Paklenice. Celú cestu si môžete užívať pohľad na úžasný vápencový horský masív, kde sa nakrúcalo veľa svetoznámych filmov ako Vinnetou. Ak sa rozhodnete podnikúť výstup, rozhodne nepodceňte kvalitnú obuv a dostatok tekutín. V prípade, že chcete podniknúť výlet aj do Malej Paklenice, odporúčame využiť služby miestnych sprievodcov, ktorí dobre poznajú tunajší terén.

Za koľko do parku?

V sezóne stojí vstupné do parku pre osoby nad 18 rokov 30 kun. Pre deti od 7 – 18 rokov a dôchodcov nad 65 rokov je cena 20 kun. Ak chcete navštíviť aj jaskyňu Manita Pec, pripravte si 10 kun na osobu. Horolezci majú možnosť si prikúpiť trojdňové lezecké povolenie v cene 60 kun na osobu. Ak Vás vo Veľkom Kaňone zastihne hlad, je možné najesť sa v horskej chate Lugarnica. Klobásu kúpite za 27 kun, malé pivo za 13 kun, džús za 12 kun a kávu za 6 kun.

Dôležité informácie nájdete na internetových stránkach www.paklenica.hr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *