Dovolenka v lyžiarskom stredisku v Taliansku

Veľmi obľúbený lyžiarsky areál Alta Valtellina nájdeme neďaleko hraníc so Švajčiarskom. V tesnej blízkosti strediska Alta Valtellina sa nachádza aj známe stredisko St. Moritz. Lyžovanie je v tejto oblasti bezchybné. To je dané aj polohou Alta Valtellina, ktorá je situovaná medzi niekoľko horských velikánov, z ktorých väčšina dosahuje nadmorskú výšku 3000 metrov.

Alta Valtellina - Taliansko

Lyžiarske strediská

Do tejto lyžiarskych stredísk nad 3000 metrov sa radí niekoľko lyžiarskych centier svetového formátu. Sú nimi najmä Bormio, Livigno, San Colombano a Santa Caterina. Každé z týchto stredísk disponuje vynikajúcou vybavenosťou a množstvom kilometrov vynikajúcim spôsobom upravených zjazdoviek. Poďme si teraz o týchto strediskách niečo málo povedať, pretože každá z nich disponuje tiež nejakú svoju špecialitou, ktorú inde nenájdete. Začneme u Bormia. Toto stredisko, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 1 225 metrov nad morom a pýši sa nielen 80 kilometrmi krásnych upravených zjazdoviek, ale aj nemenej pekných malebným historickým centrom. Prídu si tu na svoje aj veľmi nároční lyžiari, pretože 11% zjazdoviek je čiernych a 52% červených. Prevýšenie je neuveriteľných 1800 metrov. Okrem iného sa tu pravidelne jazdia preteky svetového pohára v alpskom lyžovaní. Keď už vás od lyžovania bude bolieť celé telo, potom je čas navštíviť miestne termálne pramene. V krytom termálnom bazéne je teplota vody príjemných 38 °C.

Livigno

Ďalším areálom je Livigno. Toto stredisko je veľmi vyhľadávané, pretože sa jedná o jedno z najkvalitnejších stredísk v Európe. Veľkou výhodou je najmä výška snehovej pokrývky. Snehu je tu každoročne veľa, čo je samo o sebe dané aj nadmorskou výškou, v ktorej sa Livigno nachádza. Nadmorská výška činí 1809 – 2798 metrov. Zjazdovky v Livigno sú veľmi pekne upravené a dokonale široké, takže vám hrozí len veľmi malá pravdepodobnosť kolízie s ostatnými lyžiarmi či snowboardistami. Ak použijeme opäť reč čísel, potom vedzte, že modré zjazdovky dosahujú dĺžku 28,9 kilometrov, je ich spolu 38, červené 75,2 kilometrov a je ich 54. Čiernych zjazdoviek je 10 a ich celková dĺžka je 10,6 kilometrov. Ak teda všetky údaje sčítame, tak nám vyjde, že celkový počet zjazdoviek je 102 a dĺžka tratí 114,7 kilometra. Ak je náhodou menej snehu, čo sa v Livigno stáva zriedka, tak 62 kilometrov z týchto zjazdoviek sú miestny technici schopní umelo zasnežiť. Vynikajúca je tiež veľmi vysoká prepravná kapacita lanoviek, ktorá predstavuje 46 500 osôb za hodinu!

Ak ste vyznávači bielej stopy, potom budete mať k dispozícii 40 kilometrov dokonale pripravených bežeckých tratí. Niekde síce nájdete vyššie ceny, ktoré však zodpovedajú špičkovým službám, ktoré sú tu ponúkané.

San Colombano

San Colombano leží v nadmorskej výške 1225 metrov nad morskou hladinou. Nachádza sa v úplnom strede Alta Valtellina, a preto je nazývané nielen miestnymi obyvateľmi srdce. Nadmorské výšky tohto strediska veľmi často presahujú 3000 metrov nad morom a na svoje si prídu tí z vás, ktorí milujú jazdu neupraveným terénom alebo freeride. Ak budete po lyžovaní chcieť zmeniť pohyb, potom určite navštívte miestne termálne pramene alebo môžete využiť širokú škálu možností športového vyžitia priamo v meste. Či už ide o tenis, squash alebo iné športy. Čo sa večernej zábavy týka, tak tu nájdete aj veľa barov a diskoték.

Santa Caterina

Posledným strediskom v Alta Valtellina je Santa Caterina. Tento lyžiarsky raj nájdeme vo vnútri národného parku s názvom Podstielka. Santa Caterina je stredisko, v ktorom si nájdu zaľúbenie hlavne tí z vás, ktorí sa už jazde na lyžiach alebo snowboarde venujú nejaký ten piatok. Snehu je tu dostatok a lyžuje sa väčšinou až do apríla. Bežkári môžu využiť jednu z dvoch okružných tratí, ktoré sú tiež profesionálne pripravené. Zaujímavé sú tiež trate pre skialpinistov. Záverom je potrebné povedať, že všetky strediská sú prepojené pomocou skibusov. Skipass je spoločný pre všetky strediská a jeho cena sa pohybuje v prepočte približne medzi 170 až 200 eurami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *