Turecká kuchyňa

Turecká kuchyňa je chutná, čerstvá a rozmanitá. Medzi jej hlavné zložky patria čerstvé ryby, zelenina, jahňacie či kuracie mäso a smotanový jogurt. Ak sa vydáte naraňajkovať do ulíc, tak určite narazíte na stánok ponúkajúci Borek, čo je kypré lieskové cesto so syrom, či tradičný turecký nápoj ayran. Ayran má mliečnu konzistenciu a kyslastú chuť, ak máte citlivejšie tráviace ústrojenstvo, tak to s jeho pitím radšej nepreháňajte. Pri vašich potulkách mestom Vám prídete na chuť kebabu, neustále opekané jahňacie mäso s pečenú zeleninou alebo pide, čo je turecká pizza. Oba pokrmy sú tak výdatné, že Vám bohato poslúžia ako obed. Najdôležitejším jedlom dňa je totiž večera, ktorá začína širokým výberom teplých i studených predjedál čiže medze.

Turecká kuchyňa

Hlavný chod sa skladá z ponuky rôzne upraveného kuracieho, jahňacieho, mletého hovädzieho mäsa a čerstvých rýb. Najobľúbenejšia prílohou k mäsu býva ryža, zelenina a ekmek (turecký chlieb). V hotelových rezortoch ale samozrejme vedú hranolky. Ak máte ešte v žalúdku miesto, rozhodne vyskúšajte sladké turecké dezerty ako napríklad halva, balklavu či tradičný turecký med. Nenechajte sa však zmiasť ich miniatúrnymi veľkosťami a rozhodne si ich nenakladajte plný tanier – sú totiž také sladké, že Vás po návrate domov nenapadne zjesť na posedenie tabuľku čokolády.

Nápoje

Kde ochutnať pravú tureckú kávu? Hoci má každý Turecko späté práve s kávou, najobľúbenejším nápojom je Cay (čaj), ktorý Vám ponúkne každý správny obchodník. Spýta sa Vás, či chcete ovocný alebo čierny – voľte radšej ovocný. Tradičný čierny čaj je pre nás Európanov príliš horký, aj keď by ste jeho výberom potešili obchodníka oveľa viac, z Vašej grimasy po prehltnutí prvého dúšku by naozaj nadšený nebol. Večera končí raki, čo je liehovina podobná gréckemu ouzu. Ak však budete chcieť Turka pozvať na drink, nemusí to byť len tradičné raki. Hoci sa nachádzate v islamskej krajine, takmer nikoho tu neurazíte pivom, ani pohárikom niečoho tvrdšieho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *