Dovolenka v Alanya v Turecku

Alanya je kľudné letovisko, v ktorom si užijete dlhé pláže, čisté more a nakupovanie. Alanyi si ľudia často pletú s Antalya – áno, obe letoviská majú podobný názov, ich atmosféra je ale úplne iná. V Alanyi sa na rozdiel od Antaly nestretnete s preplnenými ulicami či nepríjemnou vlhkosťou vzduchu. Ostatne Alanya vedie, aj čo sa týka pláží. Nádherné pláže sa tiahnu na západ i východ od mesta v dĺžke 70 km a sú spojené pulzujúcim bulvárom Cadessi.

Alanya v Turecku

Súčasťou “západnej pláže” je aj 2 km dlhá Kleopatrina pláž, ktorá je asi tou najobľúbenejšou. Pláž na východe meria cca 15 km a tiahne sa ďaleko za mesto. Čím je však zaujímavá, sú malé riečky vlieva sa do mora. More je tu veľmi čisté a vďaka otvorenému pobrežiu i živé. Za veterného počasia môžu byť vlny pomerne vysoké – a tak si more užívajú predovšetkým vyznávači windsurfingu a ďalších vodných športov. Skrátka, nič pre malé deti – tie radšej vezmite do menšieho aquaparku, ktorý sa nachádza uprostred mesta.

Nákupy a nočný život

Alanya, to je raj pre milovníkov nákupov. Zohnať sa tu dá naozaj všeličo – od korenia ku zlatu až po veľmi vydarené napodobeniny tovaru všetkých luxusných značiek. A to všetko za pomerne príjemné ceny. Takmer povinnosťou každého turistu je navštíviť miestny bazár, kde si okrem iného môžete zakúpiť aj kvalitný turecký koberec. Ak sa vám nechce tráviť letné večery iba nakupovaním, určite sa nechajte zlákať posedením v nejakom príjemnom bare alebo čajovni. Kroky všetkých “mladých” však smerujú k prístavu, kde majú svoje miesto najlepšie kluby a diskotéky v celej Alanyi.

Ubytovanie

Ponuka ubytovania je naozaj rozmanitá, a tak záleží len na Vašich prianiach a finančných možnostiach. Radšej upozorňujeme, že hotely kategórie 2 * sú síce lacné, ale to najlepšie už majú dávno za sebou. Preto najviac turistov využíva 3 * hotely, ktoré sú čisté, príjemné a ponúkajú aj kvalitné stravovanie vo forme polpenzie alebo jednoduchšieho all inclusive. Ak by ste radi nejaký pekný bungalov v záhrade, Alanya bohužiaľ pre Vás nie je to pravé – takmer všetky hotely totiž majú viac ako 5 poschodí. Hotelov je tu toľko, že pochopiteľne každý nemôže byť blízko pláže keď už nie priamo na nej, preto svojim hosťom ponúkajú kúpanie aspoň v pekne riešených bazénoch. Najväčším plusom týchto hotelov však je, že sa nachádzajú veľmi blízko centra mesta. Luxusnejšie hotely vyššej kategórie síce ponúkajú pestrú škálu kvalitných služieb od masáží až po bazény s tobogánmi, avšak od centra sú pomerne ďaleko a nie každý je ochotný dochádzať. Preto hotely ponúkajú svojim hosťom stravovanie all inclusive a bohaté animačné programy.

Doprava

Najrýchlejšie sa do Alanye samozrejme dostanete letecky. Medzinárodné letisko sa nachádza v 120 km vzdialenej Antalyi a tak je nutné ešte absolvovať transfer autom. Čo sa týka miestnej dopravy, celú Alanyiu križujú dolmusy (zdieľané taxi), na ktoré stačí mávnuť a už sa veziete. Ak sa rozhodnete spoznať celé mesto, rozhodne využite ich služby – Vaše nohy Vám za to budú naozaj vďačné.

História Alanya

Alanya je mesto prekrásnych pláží, historických pamiatok a tajuplných jaskýň. Prežijete tu nezabudnuteľné prázdniny a je úplne jedno, či Vás zaujíma história, alebo si chcete užiť dni plné kúpania, zábavy a športu, pretože to všetko a ešte oveľa viac práve Alanya svojim hosťom ponúka. Nie je divu, že sa letovisko teší veľkej obľube – dokonca takej, že sa na turistickom priemysle Turecka podieľa celými 9%. V meste a jeho blízkom okolí žije viac ako 400 000 obyvateľov, z ktorých prevažnú časť tvoria Turci – práve tu sa Vám tak ponúka možnosť trochu poodhaliť tajomstvo islamu.

Mestečko bolo založené v 4. storočí pred n.l. na mieste s výhľadom na veľkú časť tureckého stredozemného pobrežia preto, aby chránilo okolité dedinky pred častými nájazdmi pirátov. Miesto však bolo obývané už v roku 44 pred nl, keď ho Antonius daroval svojej láske, egyptskej kráľovnej Kleopatre. Najväčšieho rozkvetu sa však Alanya dočkala v roku 1221, kedy si tu sultán Alaeddin Keykubad vybudoval svoje letné sídlo, ktoré sa stalo dominantou celého mesta a je ňou dodnes.

Geografia Alanya

Alanya leží na východnom okraji Tureckej riviéry a jej pobrežie je obmývané vodami Stredozemného mora. Mestečko je chránené pohorím Taurus, ovšem preslávilo sa predovšetkým svojimi jaskyňami. Približne 12 km východne od Alanye sa nachádza jeskňa Dim, ktorá je druhá najväčšia v Turecku. Jaskyňa je zhruba milión rokov stará  avšak bola objavená len pred 12ti rokmi. Neďaleko tejto jaskyne sa začína s výstavbou vodnej priehrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *