Dvovolenka v Side v Turecku

Ak si myslíte, že sa Side cestovný ruch dotkol len pramálo, musíme Vás vyviesť z omylu. Toto miesto ponúka krásne pláže, ubytovanie všetkých kategórií a výhodou je aj blízke letisko, proste všetko pre Vašu skvelú dovolenku. Mesto sa v podstate delí na tri časti. Prvá časť je historické romantické Side, avšak časť druhá je typickým prázdninovým letoviskom – aj keď pokojnejšieho rázu, pretože tu chýba “klasická” pobrežná promenáda. Hotely sú vystavané v podstate iba pri západnej pláži, ktorá je v celom stredisku najdlhšia. Práve v tejto časti sa tiež nachádzajú obchodíky, reštaurácie či kaviarne a jediná miestna diskotéka, ktorá sa koná priamo na pláži.

Side - Turecko

Ak sa chcete dostať do starej časti mesta , tak  stačí nasadnúť do farebného turistického vláčika. Ak by ste dali prednosť skôr prechádzke, iste Vás poteší, že v letných mesiacoch sem majú autá zakázaný vjazd. Tretia časť slúži prevažne miestnym obyvateľom, ktorí tu majú svoje vilky, obchodíky a potrebnú mešitu.

Pláže

Počas svojho pobytu v Side môžete navštíviť tri rôzne pláže. Ak si chcete užiť kúpanie s výhľadom na pôsobivé pamiatky, môžete sa vydať na pláž do starej časti mesta. Pozor, táto pláž je pomerne malá a rovnako úžasný nápad ako Vy dostane samozrejme aj množstvo ďalších turistov. Najvyhľadávanejšia pláž je spomínaná západná pláž, okolo ktorej stojí prevažná časť ubytovacích kapacít. Tretia pláž sa dlho ťahá východným smerom, ale pretože pri nej nestojí žiadna cesta, nie je tak vyhľadávaná.

Vzhľadom k historickému rázu miesta, z ktorého samozrejme mesto ťaží najviac, sem príliš nejazdia rodiny s malými deťmi – v Side totiž nie je žiadny aquapark či iné vyžitie pre deti, to ponúkajú len veľké hotelové rezorty. Okrem milovníkov pamiatok a “plážových povaľačov” si dovolenku určite užijú aj vyznávači vodných športov.

Ubytovanie

Čo sa týka ubytovania, v Side narazíte na tie najjednoduchšie 2 * penzióny, ale aj na luxusné hotely medzinárodných reťazcov. Pretože v celom meste je zakázané stavať vyššie ako päťposchodové budovy, dovolenka “panelákového typu” tu rozhodne nehrozí. Ak si chcete zaobstarať prázdniny čo najlacnejšie a patríte medzi tých, ktorým k spokojnosti stačí len posteľ a tečúca voda, nemusíte sa vyhýbať ani 2 * hotelom. Tie však vo svojej ponuke mnoho cestovných kancelárií nemá a Vy sa tak budete musieť spoľahnúť len na seba.

K prežitiu príjemnej dovolenky bohato postačí 3 * hotel s polpenziou alebo jednoduchším all inclusive. V týchto hoteloch sa síce tu a tam môžete stretnúť s trochu gýčovitým prvkami hraničiacimi s dobrým vkusom, ale takmer vždy sa jedná o čisté hotely s príjemnou rodinnou atmosférou. Ubytovanie vyššej kategórie svojimi službami určite uspokojí aj toho najnáročnejšieho zákazníka, ovšem ten si za to musí aj poriadne zaplatiť.

Doprava

Aby ste sa dostali do Side, musíte najprv pristáť na medzinárodnom letisku v Antalyi, ktorá je odtiaľto vzdialená približne 75 km – cesta autom priamo do miesta Vašej dovolenky teda netrvá dlho. Turistická doprava tu príliš rozvinutá nie je, mikrobusy zabezpečujú pravidelné spojenie len s 6 km vzdialeným mestom Manavgat, kam sa okrem lacnejších nákupov jazdí predovšetkým za prekrásnou prírodou, alebo za ďalším antickým mestom – Aspendos.

História Side

Mestečko bolo založené už v 7. storočí pred n.l. a preslávilo sa predovšetkým svojim trhom s otrokmi. Za arabskej nadvlády bolo takmer zničené a jeho obyvateľstvo vyhnané, ale antické pamiatky pochádzajúce najmä z rímskej éry tu stoja dodnes. Mesto opäť ožilo až s príchodom Kréťanov v 20. storočí a pomaly sa začalo meniť v romantické turistické letovisko.

Keď budete po boku svojej drahej polovičky sledovať na pláži ohnivý západ slnka, predstavte si, že tak ako Vy tu sedeli pred tisíc rokmi aj najslávnejší milenci tej doby – Antonius a Kleopatra. Zlé jazyky však tvrdia, že to nebola romantická atmosféra miesta, čo ich sem priviedla, ale snaha mýty opradenej egyptskej kráľovnej uzavrieť s Antoniom obchod. Nech je to tak alebo onak, romantické medové týždne skončili potom, čo na všetko prišiel sám slávny Caesar. Side, v preklade “granátové jablko“, však neláka turistov iba na svoju históriu, ale aj na prekrásne pláže pokryté veľmi jemným pieskom s drobnými kamienkami.

Geografia Side

Side leží v južnom Turecku na pobreží Stredozemného mora. Nie je náhodou, že je táto krásna oblasť bola pomenovaná granátové jablko, pretože túto rastlinu tu vidíte takmer na každom kroku. Mestečko sa rozkladá na malom polostrove, ktorý je zhruba 300 m široký a 800 m dlhý a nachádza sa približne hodinu jazdy od hlavného mesta Antalyjskej provincie Antalyie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *