Dovolenka vo Velikom Tarnove v Bulharsku

Mesto Veliko Tarnovo patrí k najkrajším mestám v Bulharsku a dnes je vyhlásené ako pamiatková rezervácia. Je obklopené z jednej strany pohorím Stará Planina, na severe Dunajskou nížinou a riekou Jantrou. Svojim tvarom vraj mesto pripomína veľkého vtáka s roztiahnutými krídlami, ktorý sa usadil na skale. Mesto má za sebou dlhú históriu, v ktorej si vydobylo významnú pozíciu.

Veliko Tarnovo - Bulharsko

Počas 12. a 14. storočia bolo hlavným mestom druhej bulharskej ríše a po vyhýbaniu sa tureckej nadvlády vytvorilo taktiež metropolu novo vzniknutého bulharského štátu. Veliko Tarnovo je tiež od nepamäti sídlom významných škôl v oblasti umenia a vedy, a tiež sídlom mnohých mysliteľov národného obrodenia. V súčasnosti sa v meste snúbia mnohé architektonické prvky a umenia rôznych kultúr, ktoré vás v harmónii s okolitou prírodou určite očaria.

Medzi pamätihodnosti mesta patrí okrem iného pahorok Carevec, týčiaci sa na skalnom výbežku. Za čias druhej bulharskej ríše slúžil ako politické a duchovné centrum a ako cársky palác. Časti paláca a jeho architektúry, vrátane Balduinovy veže boli obnovené. Pri archeologických vykopávkach boli objavené aj hospodárske a obytné budovy, kostoly a kláštory. Na vrchole pahorku nájdete pozostatky Chrámu Nanebovzatia Pána a severný výbežok, známy ako Popravčej pahorok, bol v minulosti využívaný ako miesto, z ktorého sa zhadzovali zradcovia.

Zaujímavé miesta

Podobným zážitkom pre vás bude pahorok Trapezica, kde mali svoje sídla príslušníci vysokej šľachty a cirkvi. Našli sa tu obvodové múry sedemnástich kostolov, časti výzdob a nástenných malieb. Rozdielom je, že tento pahorok je veľmi ťažko prístupný. Na severozápadnej strane pahorku nájdete tzv Asenovu štvrť, ktorá bola domovom remeselníkov, obchodníkov a nižšieho duchovenstva. Zo všetkých budov sa ale dochovali iba tri kostoly. V časti Starého mesta je niekoľko pozoruhodných budov, ktoré sú ovplyvnené tvorcom súčasnej modernej bulharskej architektúry Kolja Fičeta (Nikola Fičev). Podľa jeho návrhov bol postavený Hostinec Hadze Nikoli, kde je dnes etnografické múzeum, ďalej Dom s opičkou (kasta s majmunkata) alebo konak, administratívna budova tureckých úradov. Za pozornosť stojí taktiež budova Sarakfínovho domu.

V okolí Veliko Tarnovo je veľa miest, ktoré priťahujú kroky návštevníkov a turistov. Jedným z nich je napríklad 4 km vzdialená dedina Arbanasi, ktorá je taktiež pamiatkovo chránená. Domy sú tu vytvárané ako nedobytné pevnosti s mohutnými kamennými múrmi, zamrežovaným oknami a železnými bránami. Vo vnútri je ale nálada úplne iná, interiér je zdobený vyrezávaným drevom, maľbami a farebnými dlaždicami. Okrem toho je tu krásny kostol Narodenia Pána a ešte krajší výhľad do okolia z hotela Arbanasi-Palast. Ďalším miestom je malebná dedinka Boženci, ktorá je pamiatkovou rezerváciou. Táto historická dedina leží u obce Gabrovo, asi 40 km od Veliko Tarnovo. Uchváti vás pokojná atmosféra dediny s bielymi domčekmi porastenými brečtanom, upravenými uličkami a so studňou.

Čas sa tu skutočne zastavil tak pred sto päťdesiatimi rokmi. Všimnite si najmä domu bohatého obchodníka kasta na Donco Papa. Ak budete pokračovať ešte asi 10 km za obec Gabrovo, otvorí sa pred vami najkrajší skanzen Bulharska, Etara. Funguje od roku 1963. Podľa vtedajších modelov domov a dielní sa tu vystavalo 26 naprosto verných remeselných dielní vrátane dobových nástrojov a výrobných zariadení. Návštevníci skanzenu prechádzajú úzkymi uličkami medzi jednotlivými dielňami a pozorujú remeselníkov pri práci. Výtvory si môžete samozrejme zakúpiť, rovnako ako veľa tradičných slaných i sladkých dobrôt. Počas vianočných sviatkov sú remeslá sprevádzané vianočnou hudbou a predvádzaním bulharských vianočných tradícií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *