Dovolenka na ostrove Brač

Ostrov Brač, tretí najväčší z jadranských ostrovov s najvyšším bodom vo výške 778 metrov sa môže pochváliť aj titulom najvyššieho ostrova na Jadrane. Pobrežie v celkovej dĺžke cca 170 km je rozdelené na množstvo menších pláží a zátok, ktoré sú obklopené bujnou zeleňou. Ak sa chcete na ostrov dopraviť autom, môžete využiť pravidelnú lodnú linku z Makarskej do Sumartinu alebo zo Splitu do Supetaru. Zo Splitu je tiež možné sa dopraviť priamo do mesta Bol, ale to bez možnosti dopravy auta.

Ostrov Brač - Chorvátsko

Bol

Najznámejšia pláž na tomto ostrove je pláž Zlatý roh, ktorá je nepochybne jednou z najkrajších pláží v celom Chorvátsku. Pláž sa nachádza v blízkosti mesta Bol ležiaceho na polostrove v južnom cípe Braču. Turisti ju navštevujú najmä v hlavnej sezóne, vtedy je na nej hlava na hlave. Zaujímavosťou je neustála zmena tvaru polostrova, ktorá je spôsobená vplyvom vlnenia a prílivových prúdov.

Supetar

Turistickým stediskom ostrova je mesto Supetar. Neďaleko neho je možné navštíviť najvyššiu horu tohto ostrova, ktorá je zasvätená Sv.Vítovi. Pri pohľade z nej budete mať ako na dlani pobrežie ostrova, pláž Zlatý roh a neďaleký ostrov Hvar.

Sumartin

Ďalším obľúbeným mestom na ostrove je Sumartin. Pravidelne sem prichádza loď zo Splitu. Je to pokojné mesto, ktorého dominantou je starý kostol spojený s františkánskym kláštorom. Pri troche šťastia budete mať možnosť naraziť na miestnych mníchov.

Bolský plavac

Nielen plážami je ostrov preslávený. Miestny pestujú na Viniciach v okolí Bolu vzácne víno, ktorému sa udajne darí len v tejto lokalite. Popíjanie vína k miestnym rybím špecialitám poteší chuťové bunky nejedného návštevníka tohto čarovného mesta.

Bračský kameň

Na tento pojem narazíte v celom Chorvátsku, nielen na ostrove je z neho postavených mnoho domov. Má bielu farbu a je obľúbený predovšetkým pre možnosť jednoduchého opracovania. Centrom ťažby kameňa na ostrove je mesto Pusicat. Ak sa Vám naskytne možnosť, určite nejaký lom navštívte. Kamene z miestnych lomov boli použité aj na stavbu Bieleho domu vo Washingtone.

Dôležité informácie nájdete na internetových stránkach www.bol.hr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *