Dovolenka na ostrov Dugi Otok v Chorvátsku

Ostrov Dugi Otok leží vo veľkej vzdialenosti od pevniny. Trajektom zo Zadaru trvá cesta sem priemerne 90 minút. To je hlavný dôvod, prečo tento ostrov nie je tuctovým turistickým centrom. Je vhodný pre všetkých, ktorí chcú stráviť príjemnú a hlavne pokojnú dovolenku na ostrove, ktorý si stále zachováva svoju pôvodnú tvár.

Chorvátsky ostrov Dugi Otok

Zajímavosťou je absencia povrchových vôd. Na ostrove naozaj nenájdete ani jeden prameň alebo potôčik. Povrch je prevažne skalnatý, severná časť ostrova je pokrytá kroviskami a lesmi. Sever ostrova je tiež známy svojimi nádhernými prírodnými piesočnatými plážami. Smerom na juh sa pláže menia na skalnaté, miestami postavili ľudia betónové panely na opaľovanie.

Južná časť ostrova bola vyhlásená za prírodný park. Nachádza sa tu hlboká zátoka Telaščica a neďaleko nej sa rozprestiera slané jazero Mir. Voda v jazere je slanšie ako v okolitom mori a má o 3 stupne vyššiu teplotu. Neďaleko ostrova juhovýchodným smerom sa nachádza Národný park Kornati.

Centrom ostrova je rybárska obec Sali. Preslávila sa nielen svojim prístavom, kde na nej pristávajú prevažne výletné lode, ale predovšetkým závodom na spracovanie sardiniek – Mardešic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *