Dovolenka na ostrove Pag v Chorvátsku

S rozlohou cca 300 km štvorcových je ostrov Pag piatym najväčším ostrovom v Chorvátsku. Celková dĺžka pobrežia je 270 km, čo ho radí na prvé miesto z hľadiska dĺžky pobrežia medzi chorvátskymi ostrovmi. Povrch tohto ostrova je prevažne kamenitý, miestami sa vyskytuje nízka vegetácia. Medzi turistami je obľúbený najmä pre svoju krištáľovo čistú vodu, pokojnú atmosféru a príjemné stredomorské podnebie.

Ostrov Pag - Chorvátsko

Ostrov bol v minulosti známy predovšetkým pre ťažbu soli. Soľ bola ojedinelá a o ostrov sa kvôli salinám dokonca bojovalo. Tie začínajú hneď za mostom, ktorý mesto Pag spája s pevninou. Soľ má veľký podiel na vysokej kvalite pagského syra a jahňacieho mäsa. Na tvorbe Pagskej soli majú veľký podiel slávky, ktoré produkujú jód, a tým sa soľ skvalitňuje. Vietor čiastočne odfúkava slanú vodu z mora na pasienky, kde sa pasú ovce. Preto má ich mäso a mlieko takú špecifickú chuť.

Mesto Pag je nielen v Chorvátsku, ale aj v celom svete známe pre výrobu krajekt. Tradícia výroby bieleho zlata, ako sú medzi miestnymi čipky nazývajú, sa na Pagu odovzdáva z generácie na generáciu. Výroba jednej čipky trvá 4 – 5 dní a turistom sa následne predáva za cca 70€.

Z pevniny sa môžte na ostrov dopraviť po moste alebo trajektom z Priziny do Žigljen na ostrove.

Dôležité informácie nájdete na www.tzgpag.hr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *