Doprava vo Francúzsku

Chystáte sa do Francúzska bez auta a neviete ako sa po francúzsku prepravovať? Pozrite si zoznam s možnosťami prepravy po Francúzsku. Prečítajte si rôzne typy ohľadne autobusovej, vlakovej, leteckej dopravy, ale aj možnosti prepravy francúzskym metrom. Praktické informácie s výhodami, ale aj nevýhodami jednotlivých možností dopravy vo Francúzsku. 

Doprava vo Francúzsku

Autobusová doprava

Mestská hromadná autobusová doprava funguje vo Francúzsku podobne ako v iných európskych štátoch. Trochu iné to možno bude pri  medzimestských linkách, ktoré tu takmer neexistujú. Táto doprava je už takmer úplne prevedená na vlakovú dopravu a mnoho ľudí, ktorí sa pravidelne dopravujú z mesta do mesta si už dávno zaobstaralo svoje vlastné auto. S národnými autobusmi sa však miestami ešte stretneme na dedinách a v menších francúzskych mestečkách. Autobusové linky však jazdia veľmi obmedzene a tak sa na ne nedá príliš spoliehať.

Cestovanie vlakom

Doprava vlakom je vo Francúzsku oveľa obľúbenejšia ako u nás a tiež  omnoho pohodlnejšia než cestovanie autobusom. Tunajší systém železničných tratí je dokonca považovaný za jeden z najlepších a prejavuje sa to aj na rýchlosti prepravy. Vlaky sú spoľahlivé a obľúbené. Trochu zložitejšie to môže byť s financovaním tohto typu cestovania. Lístky sú pomerne drahé  a môžete ich kúpiť pri okienku alebo v automatoch. V tomto prípade sa väčšinou veľmi oplatí zaobstarať si zľavovú kartičku, vďaka ktorej sa môžete cestovať o 50% lacnejšie. Ak nevyužijete túto formy zvýhodnenia, môžeme si aspoň zakúpiť čiastočne zľavnené lístky, ak máte menej ako 25 rokov. Lístky nesmiete nikdy zabudnúť označiť v automatoch výrazných farieb, ktoré sa nachádzajú pred vstupom na nástupište. Na každej stanici nájdeme podrobné mapy a tiež rozpisy spojov. Všetky trasy môžete teda vopred naplánovať a celú cestu môžeme mať plne pod dozorom. Jedným z vlakov, ktorý dopravu zabezpečuje  je medzi ľuďmi všeobecne pomerne dobre rozšírený TGV. Ide o vysokorýchlostný vlak prekonávajúci aj veľmi dlhé vzdialenosti. Dopravné je vyššie ako u ostatných  vlakov a tak si to musíte dobre premyslieť. Treba si premyslieť či hľadáte rýchlosť a pohodlie, alebo predovšetkým nižšiu cenu.

Francúzske metro

Jazda tunajším metrom môže byť pre mnohých pomerne veľkým zážitkom. Metro funguje ako mestská doprava. Sieť je to pomerne zložitá, a najmä cudzinec ľahko zablúdi. Doprava sa mnohým môže zdať pomerne drahá (na deň 30 eur). Stretneme sa tu navyše aj s ďalšími úskaliami. Tými býva obrovské množstvo ľudí a tým pádom horšia orientácia aj možnosti, čo sa sedenia alebo vystupovaní týka. V metrách sa navyše môžeme stretnúť i s žobrákmi a to môže byť skutočne nepríjemná udalosť.

Letecká doprava

Letecká doprava po Francúzsku prirodzene vyjde drahšie ako využívanie pozemných spôsobov dopravy. Rýchlu a pohodlnú prepravu lietadlom však ocenia najmä tí, ktorí hľadajú spôsob ako cestovať, bez toho by sa tlačili v dopravných prostriedkoch s množstvom ďalších ľudí. Väčšina letov je zaistená najväčšou spoločnosťou Air France.

Francúzska lodná doprava

Cestovanie loďami po Francúzskych riekach vyjde veľmi lacno a navyše spoznáme Francúzsko z inej perspektívy. Mnoho ľudí si cestovanie loďou obľúbilo a považujú ho predovšetkým za veľmi pohodové. Mimo cestovania po riekach môžeme samozrejme lodnú dopravu využiť aj na mori. Veľmi obľúbené bývajú výjazdy na najrôznejšie ostrovy či ostrovčeky alebo iné výletné plavby.

Cyklistika a Francúzsko

Možno trochu netradičná doprava, ale veľmi populárna je po celom Francúzsku cyklistika. Jazda na bicykli slúži nielen k poznávaniu krajiny, ale funguje aj ako plnohodnotný spôsob prepravy. Prenajať bicykel si môžeme na mnohých miestach v každom meste. Cyklista sa dostane takmer všade a na ceste je považovaný úplne automaticky za súčasť cestnej premávky. Na množstvo cyklistov je skrátka Francúzsko zvyknuté a v najväčšej možnej miere prispôsobené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *