Dovolenka v Paríži

Paríž je žiarivý, milovaný, čarovný, módny, inšpirujúci a samozrejme neodolateľný. Hlavné mesto Francúzska prekypuje tisíckou krás a nezabudnuteľných pohľadov. Chcete lahodnú kávičku pod Eiffelovou vežou, cestu po stopách impresionistov alebo príjemnú prechádzku večernou osvetlenou triedou Champs-Elysées? Paríž je len pre romantikov? Ale kdeže, každý si tu príde na svoje. Mnohé cestovné kancelárie totiž ponúkajú pobyty spojené s rôznymi atrakciami, ktoré môžete v Paríži zažiť.

Pamiatky v Paríži

Paríž zaberá plochu 1200 km2. Najdôležitejšie a najznámejšie pamiatky sa nachádzajú v samom centre Paríža v 13 oblastiach, ktoré sa rozprestierajú pri brehoch rieky Seiny, 14. oblasťou je štvrť Montmartre, ktorá leží na kopci s krásnym výhľadom na celé mesto.

Paríž má okolo 2 milióny obyvateľov, ale len s málo z nich pozná iný cudí jazyk. Svetlou výnimkou sú Francúzi pracujúci v cestovnom ruchu, ktorí sú schopní dohovoriť sa perfektnou ale aj lámavou angličtinou so zábavným prízvukom. Ak máte aspoň základy francúzštiny a pokúsite sa ich uplatniť, dokážu to oceniť.

História Paríža

V roku 55 pred Kristom bol Paríž samotná rybárska dedina obývaná kmeňom Parisov, podľa tohto kmeňa bol Paríž pomenovaný. Frankovia z neho vytvorili centrum svojej ríše a v stredoveku mesto rozkvitalo po náboženskej, architektonickej i vzdelanostnej stránke a to vďaka slávnej Sorbone. Ľudovít XIV. v období renesancie vytvoril z Paríža kultúrne centrum. Aj Naopoleona Bonaparteho si Paríž získal a chcel z neho urobiť stred sveta.

Baron Haussmann krátko po druhej parížskej revolúcii v roku 1848 presadil veľkolepý urbanistický plán, keď nahradil stredoveké stiesnené stavby luxusnými širokými bulvármi.

V roku 1962 začala realizácia projektu obnovy mesta, kedy sa reštaurovali schátralé štvrti a kedy boli sprístupnené rôzne pamiatky i umelecké zbierky, napríklad Louvre.

Ľudia v Paríži

Paríž je obrovská metropola, kde sa deň čo deň míňajú tisíce rôznych kultúr a národov. Turistika dosiahla ohromný rozmachu – za rok sem prichádza v priemere jedenásť miliónov návštevníkov. Väčšinou sa jedná o Nemcov. Čo sa jednotlivých kultúr týka, tak sa tu často zdržiavajú Číňania, Alžírčania, Indovia a černosi, ďalej potom prisťahovalci a Francúzi z rôznych kútov krajiny. Preto na naozajstného parížana narazíte len zriedka.

Život v uliciach je neuveriteľne živý. Skoro žiadne námestie nie je opustené, všade hrá hudba, ľudia tancujú a spievajú, parky sú večne plné. Tunajší ľudia si jednoducho vedia ozvláštniť každú chvíľu svojho života niečím umeleckým. Cestujúcim robia spoločnosť na staniciach metra tuláci – clochards, ktorí spríjemňujú cestovanie hrou na flautu alebo gitaru. Parížania sa radi vyjadrujú duchaplne a vtipne, ale nebojte sa ich osloviť, radi Vám pomôžu a prinajmenšom sa aspoň dobre pobavíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *