Pamiatky v Paríži

Ak ste si naplánovali týždenný výlet do Paríža v domnení, že si zvládnete pozrieť úplne všetko, tak by ste museli behať, veľa behať. A pri behaní si len ťažko vychutnáte ojedinelú atmosféru, ktorou sa metropola Francúzska môže chváliť. Je výhodné prejsť si v kľude všetky hlavné pamiatky centra a tiež predmestia kam sa môžete ľahko a rýchlo dostať miestnym metrom, pretože celý Paríž skrz naskrz neprešli často ani samotní Parížania.

Pamiatky v Paríži

Pri prehliadke parížskych pamiatok môžete využiť turistické autobusy. Tie dopĺňajú ozvláštňujú jazdu pútavým výkladom v štyroch svetových jazykoch. Môžete vyskúšať aj plavbu parníkom po Seine a preskúmať mesto z vody.

Eiffelova veža

Najznámejšou pamiatkou Paríža je určite Eiffelova veža vybudovaná inžinierom Gustavom Eiffelom v rokoch 1832-1923. Vo svojej dobe bol nesmierne zosmiešňovaný, pretože údajne zahanbil mesto elegancie touto stavbou. Veža bola otvorená roku 1889 a o pár rokov neskôr sa “Eiffelovka” stala symbolom a následne neprekonateľnou súčasťou mesta. V dvoch jej nohách jazdia výťahy do prvého a následne druhého ochodza, na samý vrchol vás dopraví len jeden výťah. Krásne je večerné osvetlenie, keď sa parížska dáma rozžiari a vysiela dlhé svetelné signály. V najvyššej časti je umiestnená reštaurácia a občerstvenie, pri ktorom si vychutnáte stovky rôznych pohľadov na rovné nekonečne dlhé ulice, nákupné triedy, múzeá a iné pamiatky a medzi nimi prelínajúce sa zelené parky a záhrady.

Elyzejský palác

Invalidovňu, prezývanú Chrám invalidov dal vystavať Ľudovít XIV. na ubytovanie ranených z vojnového obdobia. Mohutné zlaté žiariace kopuly svietia do diaľky a patria k susednému Dómu. Vo vnútri nájdete Vojenské múzeum a Napoleonov hrob. Ešte za svojho života dal Napoleon prestavať Elyzejský palác, ktorý bol pôvodne postavený na začiatku 17. storočia. Roku 1815 tu Napoleon podpísal svoju abdikáciu. Budova nie je prístupná verejnosti, ale jeho záhrady môžete využiť na odpočinok a príjemné posedenie. V letných mesiacoch sa tu do neskorých večerných hodín konajú hudobné koncerty. Ďalšou zaujímavosťou je Luxemburský palác, postavený na príkaz Márie Medicejskej. Dnes je palác sídlom Senátu. V upravenej záhrade stojí pozoruhodná fontána obklopená kvetinovými záhonmi.

Dominantou štvrte študentov – Latinskej štvrti je Pantheon. Len jeho kopuly vážia 10 000 ton. V tejto monumentálnej stavbe má hrob napríklad slávny Victor Hugo. Kto by si pri vyslovení jeho mena nespomenul na krásnu tanečnicu Esmeraldu a s ňou spätú katedrálu Notre-Dame. Toto majstrovské dielo gotiky sa začalo stavať v roku 1163 a bolo dokončené v 14.storočí.

Montmarti

Na rozdiel od takmer opustenej Latinskej štvrti je štvrť umelcov na Montmartri stále preplnená. Malé roztomilé námestie, kde sa už okolo deviatej ráno otvoria prvé kaviarne a brasseri. Stankári s kresbami, obrazmi a karikatúrami sedia na svojom obľúbenom mieste a lákajú cudzincov. Za portrét, prípadne karikatúru zaplatíte 10 € a viac. Záleží tiež na tom, ako skúseného a zručného umelca si vyberiete. Všade hrá hudba, potulní umelci obsedávajú lavičky, bavia sa spolu a so záujmom pozorujú nové a nové davy turistov. Už samotná návšteva na Vás dýchne atmosféru dávnych impresionistov. Perlou štvrti je biela bazilika Sacré-Coeur, ktorá s rozkladá na najvyššom pahorku Paríža. Stavba je v rímsko-byzantskom štýle a pripomína pocukrovanú tortu s kopou šľahačky na špičke. Najlepší pohľad je na ňu z dolných záhrad.

Keď bude náhodou škaredo, tak neváhajte a navštívte mestské múzea. Najznámejším je Musée du Louvre. Milióny návštevníkov láka Louvre troma najslávnejším dielom sveta: Mona Lisa. Umenie tu vystavujú na štyroch podlažiach vrátane suterénu, do ktorého sa vchádza presklenými pyramídami. Do samotnej presklenej pyramídy sa vchádza štvorhrnným renesančným dvorom z doby Ľudovíta XIV. Fascinujúci je pohľad od pyramídy smerom k víťaznému oblúku (Arc de Triomphe) cez záhrady Elyzejského paláca. Zrazu sa vám zdá, aký je Paríž malý a vzdialenosti krátke.

Medzi ďalšie hojne navštevované múzea patrí Musée d’Orsay, kde sú vyprodukované obrazy impresionistov, Orangerie s preslávenými Monetovými Leknami a samozrejme impozantné Centre Pompidou, čo je moderné múzeum, obrovská kultúrna továreň priamo v strede parížskych tržníc a jej pravého pôvabu.

L’Arche de la Defence (tiež La Grande Arche) je moderná stavba z roku 1989 v podobe otvorenej kocky z bieleho mramoru. Je dvakrát vyššia ako Víťazný oblúk a z vrchu môžete zhliadnuť Paríž z úplne iného uhla. A ak ste do Paríža prišli predovšetkým kvôli značkovým obchodom reprezentujúcim parížsku eleganciu, tak potom si prejdite 2 km dlhú nákupnú triedu Champs-Elysées vedúcu od Námestia Svornosti (Place de la Concorde) až k víťaznému oblúku.

Ďalšie krásy, ktoré gigantický Paríž skrýva sa nedajú spoznať počas jedinej dovolenky. Stačí sa len započúvať do pomalých rytmov hudby, nechať sa unášať vánkom umeleckého sveta, otvoriť svoje srdcia tamojšiemu životnému elánu. A spoznáte Paríž z úplne inej perspektívy. Nechajte sa vtiahnuť do raja vína a delikátnych syrov, kde sa nikto nikam neponáhľa a žije si po svojom. Paríž sa mení ako farby. Stále je iný a práve preto je tak jedinečný.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *