Praktické informácie o Francúzsku

Ak sa chcete vydať na výlet alebo dovolenku do Francúzska, tak vám ponúkame pár praktických informácií, ktoré sa vám môžu hodiť pri ceste do Francúzska. Ponúkame vám základné informácie o doprave, užitočných adresách, sviatkoch, zdravotnej starostlivosti, francúzskej kuchyni a mnoho iných tipov ako si užiť pobyt vo Francúzsku. Zároveň vám ponúkneme aj tipy na rôzne výlety, ktoré môžete v tejto krajine podniknúť.

Ulica vo Francúzsku

Slováci ako občania Európskej únie môžu do Francúzska vstúpiť iba na občiansky preukaz. Dieťa mladšie ako 15 rokov potrebuje pas ak nie je zapísané v pase rodičov. Oficiálnou menou Francúzsko je samozrejme euro a tak nemusíte riešiť žiadnu výmenu peňazí.

Zdravie a bezpečnosť

Pred cestou odporúčame, aby ste si dali vystaviť európsky preukaz zdravotného poistenia, pre prípad, že pri svojej dovolenke vo Francúzsku budete potrebovať lekárske ošetrenie. Môžete si však vybaviť aj cestovné poistenie, ktoré sa taktiež môže hodiť.

Vo Francúzsku si dajte veľký pozor na zlodejov a vreckárov a to predovšetkým vo veľkých mestách ako je Paríž. Nepríliš bezpečným miestom je parížske metro a napríklad Marseilles vie občas v niektorých svojich častiach vyzerať trochu strašidelne.

Slovenské veľvyslanectvo v Paríži

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paris, Francúzsko
Tel.: +33 171937333
Fax: +33 142887653
Mobil: 0033 672 07 68 32 (pohotovostný mobil / Emergency call – nonstop 24hod.)
Email: emb.paris(zavina)mzv(bodka)sk

Jazyk a kultúra

Na rozdiel od ostatných európskych južanských krajín, kde bývajú miestne obchodíky otvorené aj do neskorých večerných hodín, tak francúzske obchody bežne zatvárajú už v neskorom popoludní. Najviac nakupovanými položkami návštevníkov krajiny sú predovšetkým syry, víno, sklo, veľké množstvo značkového oblečenia a suveníry, ako pohľadnice, albumy, malé Eiffelovky či napríklad vrecúška s levanduľou.

Problém vo Francúzsku je, že po anglicky sa veľmi nedohodnete, teda maximálne vo väčších mestách ako je Paríž či Lyon, ale Francúzi nehovoria rád po anglicky. Na svoj rodný jazyk sú naozaj hrdí. Aj keby ste francúzsky vedeli naozaj zle, tak im ukážte aspoň snahu. Jedine tak spoznáte pravú tvár Francúzov, ktorí vedia byť veľmi milý a ochotní, keď chcú.

Tip: Slovíčka aj vety si môžete preložiť cez google translator, ktorý vám pod prekladom ponúka aj možnosť prečítať text a tak sa môžete naučiť aj správnu výslovnosť.

Jedlo a pitie

Francúzska kuchyňa je známa po celom svete. Kto by nepoznal vyhlásený francúzsky syr, veď ich Francúzi vyrábajú viac ako tri stovky druhov. Ďalšou veľmi známou špecialitou sú slimáky, ale ani Francúzi im príliš neholdujú. Znamenité sú aj miestne bagety, čerstvej a chrumkavej bagete na raňajky či desiatu sa naozaj nič nevyrovná. Národným nápojom je samozrejme víno. Pitie alkoholu je dovolené osobám starším ako 18 rokov. Vo Francúzsku sa stretnete v reštauráciách s dvomi druhmi ponúk, tzv. À la carte, čiže klasický jedálny lístok so širokým výberom jedál, ale aj drahším, alebo le menu, čiže niečo ako u nás minútky, a teda lacnejšie. Voda je prakticky vo všetkých reštauráciách podávaná zadarmo.

Zaujímavé miesta vo Francúzku

Zoznam zaujímavých francúzskych miest, ktoré stoja za návštevu si môžete pozrieť v článku o turistických destináciách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *