Počasie vo Francúzsku

Keďže sa Francúzsko rozkladá v južnej aj v severnej Európe, tak tu existujú tri rôzne podnebia: atlantické, stredozemné a vnútrozemské. Teplota vzrastá smerom od severu na juh, ale takmer v celom Francúzsku môžu teploty v zime spadnúť až pod bod mrazu. 

Počasie vo Francúzsku

Klíma je premenlivá podľa jednotlivých regiónov a je závislá na mnohých faktoroch, ako je vzdialenosť od mora, nadmorská výška, typ porastu apod. Oblasti južného atlantického pobrežia a stredozemnej časti Francúzska sa vyznačujú teplým podnebím, horúcimi a suchými letami. Zimy sú tu ale pomerne chladné a niekedy sprevádzané silnými vetrami. Aj na juhu (dokonca ani v blízkosti južného pobrežia) nie je sneh ničím výnimočným.

Na východe a vo vnútrozemí sa striedajú európske teplotné extrémy – horúce vlhké letá s častými búrkami a mrazivé zimy. Najväčšie teplotné rozdiely v krajine má mesto Strasburg v blízkosti nemeckých hraníc. Podnebie na severozápade je ovplyvnené Atlantickým oceánom a vďaka západným morským vetrom, ktoré sem prinášajú vlhkosť, sú tu zimy teplé. Všeobecne sa dá povedať, že v zime sa teploty vo Francúzsku pohybujú od -10 °C do 10 °C a v lete potom v tých najteplejších oblastiach pozdĺž atlantického a stredozemného pobrežia od 18 °C až do 30 °C.

Najväčší úhrn zrážok môžete očakávať počas zimných a jarných mesiacov, najmä v období od januára do apríla. Naopak najsuchšie počasie je na jeseň, najmä v auguste a septembri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *