Výlet na Eiffelova vežu v Paríži

Eiffelova veža je jednoznačne najväčším symbolom Paríža. Stavba parížskej dominanty trvala dva roky, dva mesiace a päť dní. Stavala sa v rokoch 1887 až 1889. Postavená bola pri príležitosti Svetovej výstavy. Meno získala po svojom konštruktérovi Gustavovi Eiffelovi, ktorého busta je umiestnená priamo pod Eiffelovkou. Veža je 324 metrov vysoká. Výška sa mení o 15 cm podľa teploty vzduchu. Váži 7 000 ton a je zostavená z 15 000 zváraných kovových kusov. Eiffelova veža má tri poschodia. Ak sa vám chce po schodoch, môžete vystúpať až do druhého poschodia alebo použiť výťah. Ešte o poschodie vyššie sa však musíte vydať povinne výťahom.

Eiffelova veža - Francúzsko

Vstupné je od 3,80 € (pešo) do 11 € (výťahom)

História

Zaujíma vás história veže? Potom sa v prvom podlaží zastavte v kine, kde sa premietajú filmy o histórii Eiffelovky. Na druhom poschodí môžete nakúpiť suveníry pre svojich najbližších alebo zájsť do galérie. Ak dorazíte do posledného, tretieho poschodia, užijete si výhľad na celý Paríž. Pri počasí s dobrou viditeľnosťou môžete dovidieť až do diaľky 70 kilometrov. Spomeňte si aj na tvorcu veže, Gustava Eiffela, ktorý tu mal svoju kanceláriu. Dokonca do nej môžete nahliadnuť.

Pred návštevou Eiffelovej veže sa ale obrňte trpezlivosťou. Denne ju navštívi až 5 000 turistov. Určite tak nebudete sami, kto sa bude chcieť na vežu dostať. Ak sa chcete pokochať najkrajším pohľadom na Eiffelovu vežu, bežte na Trocadero, do stredu paláca Chaillot. Známy francúzsky spisovateľ Guy de Maupassant Eiffelovku nenávidel. Ľudia sa preto čudovali, keď každý deň obedoval v reštaurácii, ktorá sídlila práve vo veži. Maupassant mal k tomu dôvod. Tvrdil, že je to jediné miesto, odkiaľ sa nemusí na Eiffelovku pozerať.

Parížania a známi umelci svojej doby si Eiffelovu vežu neobľúbili. Tá mala byť v Paríži pôvodne len do roku 1909, potom mala byť odstránená. Dnes je svetovým symbolom Francúzska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *