Pútnický zájazd do Lurd

Lurdy sú veľmi zaujímavým a jedinečným francúzskym mestom. Rozkladajú sa na rozlohe zhruba 37 kilometrov štvorcových a so svojimi 15 tisíc obyvateľmi sa radia k menším mestečkám. Nízky počet stálych obyvateľov však ešte nemusí znamenať, že sa v Lurdách nič nedeje. Ba naopak. Jedná sa o vyhľadávané a veľmi navštevované miesto. O jeho význam a popularitu sa postarala predovšetkým jedna takmer zázračná udalosť, ktorá z kľudných Lúrd urobila svetovo preslávené a hojnými davmi navštevované francúzske mesto.

Lurdy - Francúzsko

Lurdský zázrak

Stalo sa to roku 1858, kedy sa presne 11. februára zjavila Panna Mária 14-ročnej dievčine z mestečku Lurdy. Vtedy to bolo veľké pozdvihnutie a správa o tejto neskutočnej udalosti sa čoskoro rozšírila nielen po celom Francúzsku, ale dokonca aj za jeho hranice. To však bol iba začiatok zázrakov, ktoré sa v Lurdách začali diať. O niekoľko dní neskôr vytryskol v Lurdách prameň vody s liečivými účinkami, ktorý údajne začal uzdravovať chorých ľudí a dokonca vraj aj dodnes lieči prichádzajúcich pútnikov. O záhadách a tunajších zázrakoch by sa dalo napísať ešte mnoho. Veľké množstvo ľudí tvrdí, že im návšteva Lúrd veľmi pomohla a dokonca aj vyliečila z ťažkých chorôb. Jedna z takýchto udalostí sa odohrala roku 1989, kedy LOURDES navštívila ešte len 10-ročná Delizia Cirolli. Vo svojom nízkom veku u nej bola objavená zhubná rakovina kostí. Diagnóza nebola priaznivá a však dva mesiace po návšteve Lúrd došlo zo dňa na deň k nečakanému a veľmi prekvapujúcemu uzdraveniu dievčaťa . Jedného dňa sa skrátka prebudila zdravá.

Záhadu v podstate nedá racionálne vysvetliť. Nielen kvôli tejto udalosti, ale aj vďaka množstvu ďalších príbehov a zázrakov sú Lurdy tak veľmi navštevované a vyhľadávané. Ročne sem putujú celé milióny veriacich, chorých túžiacich po uzdravení, ale aj fascinovaných turistov. Je o čo stáť a tiež čo vidieť. Veľmi vyhľadávanou je tunajšia bazilika Panny Márie s veľkým námestím a sochou. Bazilika bola postavená neďaleko jaskyne, v ktorej sa onen zázrak so zjavením odohral. Vďaka tejto blízkosti sa dajú všetky pamätné miesta navštíviť bez zdĺhavého prepravovania sa z miesta na miesto. Jaskyňa je ozdobená známou sochou Panny Márie a neďaleko je tiež spomínaný prameň liečivej vody. Tú je možné nabrať a napiť sa, alebo si dokonca odliať a odniesť.

Mesto Lurdy z pohľadu turistov

Do Lúrd sa cestuje prevažne za tunajšími zázrakmi. Trocha tajomna a neuveriteľné príbehy majú takú moc, že prilákajú celé davy. Aj neveriaci turisti sa do Lúrd radi vypravia a prejdú si všetko, čo je s takzvaným Lurdkým zázrakom spojené. Turisti tu ľahko nájdu príjemné ubytovanie. Fungujú tu desiatky hotelov, prevažne trojhviezdičkových. Dajú sa tu zohnať lacnejšie hotely, ale aj tie luxusnejšie. Pri výbere termínu cesty by ste si mali overiť či sa náhodou nekoná nejaká veľká hromadná pútnická cesta do Lúrd.

Mohol by to trochu narušiť pokojný výlet do mesta zázrakov a predovšetkým by pribudli veľké fronty a to na každom kroku. Mali by ste si uvedomiť, že mesto živí jeho popularita a vďaka tejto popularite sa živí aj mnoho tunajších. Na každom kroku preto narazíme na stánok alebo obchod so suvenírmi. Celé mesto je plné predajcov najrôznejších predmetov pripomínajúcich samotný zázrak alebo všeobecne kresťanstva. Vyobrazenie Panny Márie tu nájdeme v najrôznejšom prevedení a veľkostiach, od malej plastovej po ohromnú porcelánovú. V ponuke obchodníkov sú tiež sviečky, rôznofarebné ružence a mnoho ďalšieho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *