Dovolenka v Madride

Hlavné mesto Španielska je nabité energiou a chuťou do neustáleho vylepšovania. Madrid je kráľovské mesto, ktoré sa v posledných rokoch neustále rozrastá a omladzuje. Stavajú sa nové mrakodrapy a modernizuje sa infraštruktúra. To zapríčiňuje fakt, že Madrid po storočia nepatril k najkrajším mestám Európy. Veľká časť kultúrneho a historického dedičstva bola v priebehu storočí zničená. Veľký podiel na tom mal generál Franco, ktorý vládol od roku 1939 až do roku 1979. A práve preto súčasný Madrid znovuobjavuje to, čo v minulosti stratil.

Madrid v Španielsku

V Madride sa žije nonstop

Čo Madrid doháňa na kráse, to mu vynahradzuje nenapodobiteľná atmosféra. Tú si môžete vychutnať napríklad v rušnom a ľuďmi sa hemžícom historickom centre. Snáď v žiadnom inom meste nezažijete taký bujarý nočný život ako v Madride, cez víkendy nočný život ešte zosilnie. Ako by každý obyvateľ mesta bral úplne automaticky, že nepôjde spať pred svitaním. Hemingway to opísal takto: “V Madride nikto neľahá na lôžko, kým neskončí noc.” O tom všetkom svedčí ohromný počet rôznych barov, klubov a diskoték a tiež preplnená nočná doprava. Najnavštevovanejšími miestami sú námestie Plaza de Santa Ana a trieda Calle de las Huertas.

Kultúrny život Madride je naozaj bohatý. V každej ročnej dobe sa tu konajú rôzne festivaly a koncerty. Najdôležitejšou udalosťou roka je Fiesta de Oton – festival hudby, tanca a divadla. Živá hudba je na dennom poriadku, väčšinou si na ňu ale musíte počkať až do polnoci, kedy začína pravý nočný život. Turisti vyhľadávajú flamenco tanečníkov i spevákov. Za kultúrou môžete ísť do divadla. Hoci je väčšina predstavení uvádzaná v španielčine, môžete si užiť jedinečnú atmosféru muzikálov či opery. Opere Španieli prikladajú veľkú váhu a sú na ňu právom pyšní. Športoví nadšenci by rozhodne mali navštíviť futbalové stretnutie Realu Madrid, ktorý je vďaka menám ako Ronaldo  či Adebayor považovaný za jeden z najlepších tímov všetkých čias. Okrem uctievaného futbalu si môžete pozrieť tenisové stretnutia svetových špičiek či zájsť do arény ohodnotiť odvážnosť toreadorov bojujúcich s býkmi. Zápasy v aréne Las Ventas, ktorá je považovaná za najlepšiu v krajine sa konajú od polovice mája do konca októbra.

Zaujímavé miesta v Madride

Madrid sa rozkladá na území plnom zelených parkov Parque del Buen Retiro a Casa de Campo. Oficiálnym stredom Madridu je námestie Puberta del Sol, kde nájdete sochu medveďa, ktorý je znakom mesta. Madrid je plný zelene, širokých tried a kruhovitých námestí. Museo del Prado ponúka niekoľko tisíc obrazov známych európskych maliarov ako je Rubens, Goya či Valasquez. Námestie Plaza Mayor je symbolom mesta a je plné rôznych pamiatok a historických objektov vhodných na pozretie. Predtým sa tu konali býčie zápasy a upaľovali ateisti. Ak nechcete ísť za pamiatkami, dajte si šálku kávy a kochajte sa atmosférou.

Ďalšou pamiatkou je Kráľovský palác (Palacio Real). Ten je desaťkrát väčší ako Buckinghamský palác a v dobe neprítomnosti kráľa si ho môžete prezrieť aj zvnútra. Súčasný kráľ Juan Carlos I. ho využíva len na reprezentačné účely.

Nakupovanie v Madride

Madrid je vhodným miestom na nákupy. Najznámejšie módne značky nájdete v oblasti Salamanca. Štvrť Chueca je obklopená netradičnými obchodíkmi s alternatívnou módou a je to tiež centrum homosexuálnej kultúry v Madride. Plno malých moderných butikov i obchodov so suvenírmi nájdete v uličkách obklopujúcich Plaza Mayor smerom ku Gran Vía. Za návštevu rozhodne stojí trhovisko El Rasto vo štvrti La Latina a Lavapiés. V nedeľu dopoludnia tam stretnete celý Madrid.

Doprava v Madride

Madrid je rozčlenený na mestské obvody (distritos) a ďalej na štvrti (barrios). Najlepšie sa tam dostanete lietadlom na miestne letisko Madrid Barajas. Cestovanie po Madride umožňuje metro, ktoré sa neustále rozvíja. Využiť môžete aj hustú sieť autobusovej dopravy alebo vlakov (cercanías) jazdiacich zo severu na juh a späť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *