Praktické informácie o Španielsku

Ak sa chystáte na dovolenku do Španielska, tak ste na správnom mieste. V tomto článku sa totiž dozviete základné informácie, ktoré sa vám môžu hodiť na dovolenke v tejto krajine. Španielsko je krajina plná temperamentu, ktorý srší z jej obyvateľov, jedál i okolitej prírody. Dovolenka v Španielsku sa pre Vás stane nezabudnuteľnou. Už v prvom momente Vás očarí svojím úsmevom divoký Španiel či Španielka a po osviežujúcom obede plnom chutí nebude pochýb, že si Vás toto miesto získa.

Španielska vlajka

Španieli

Dovolenka v Španielsku je nezabudnuteľná predovšetkým vďaka Španielom samotným. Ich veselá a spontánna povaha si vás získa. Sú otvorení a ľahko s nimi nadviažete kontakt. V turistických letoviskách a väčších mestách sa dohovoríte anglicky, ak zavítate do zapadlejšieho kúta krajiny, pripravte si radšej niekoľko španielskych fráz.

Deň priemerného Španiela je o pár hodín posunutý. Vstáva o niečo neskôr ako stredoeurópania, pracovné tempo preruší dlhšiu siestu po obede. Tento popoludňajší odpočinok je pre Španielov nevyhnutný, počítajte aj so zavretými obchodmi a reštauráciami. K večeru sa bežne zasadá po ôsmej hodine večer. Zábava v baroch a diskotékach začína neskoro v noci. V tejto krajine sa oslavuje až do ranných hodín.

Španielska kuchyňa

Tradičná kuchyňa sa veľmi líši v rôznych častiach Španielska. Na pobreží nás neprekvapia časté pokrmy z rýb a rôzne šaláty. Pre vnútrozemie sú naopak typické kalorické jedla – husté polievky a mäsité pokrmy. Všade ale môžeme očakávať hojné používanie cesnaku, olivového oleja a zeleniny, najmä rajčín. Tie sú tiež hlavnou surovinou pre známu studenú polievku Gazpacho. Národným pokrmom je Tortilla Española, teda omeleta zo zemiakov, vajec a cibule. Slávna je tiež Paella z ryže, kuracieho mäsa a zeleniny (cibuľa, cesnak, paradajky a papriky) pripravovaná na panvici a ochutená šafranom. Typické sú tiež malé pikantné jednohubky Tapas.

Španieli radi pijú silnú kávu, na raňajky zapíjajú šišky Churra hustou čokoládou. V neskorších hodinách sa často stretneme s hojným pitím vína, vínneho punču Sangria či populárnych španielskych koňakov.

História Španielska

História Španielska je nesmierne zaujímavá. Už z doby kamennej sa dochovali preslávené maľby v jaskyni Altamira. V staroveku bola oblasť dnešného španielskeho územia súčasťou rímskeho impéria, s nástupom stredoveku väčšinu tejto oblasti dobyli arabské kmene Maurov. Kresťania sa k vláde vracajú po dlhých bojoch na konci 15. storočia, kedy bolo Španielsko kodifikované. Vlády sa chopili Habsburgovci a postupne budujú rozsiahlu ríšu so zámorskými kolóniami v oblasti južnej a strednej Ameriky. V službách španielskej flotily sa plavil na svoju legendárnu výpravu aj objaviteľ Ameriky Krištof Kolumbus. Svoje kolónie si Španieli držali do začiatku 18. storočia.

Prvú i druhú svetovú vojnu prečkávali Španieli ako neutrálny štát. V rokoch 1936 až 1939 zúrila občianska vojna a ako víťaz z nej vychádza generál Franco, ktorého represívny režim trvá až do roku 1975. V tomto roku je obnovené demokratické zriadenie a vlády sa ujíma kráľ Juan Carlos. Španielsko sa rýchlo začlenilo do štruktúr európskeho spoločenstva a do NATO.

Počasie

Španielske patrí medzi veľmi teplé krajiny. O priemerných teplotách v Španielsku sa však viac dočítate v článku o počasí v Španielsku.

Upozornenia a rady

Aby Vás počas dovolenky v Španielsku nestretlo nepríjemné prekvapenie v podobe okradnutia, odporúča sa zvýšená opatrnosť najmä v turistami hojne navštevovaných oblastiach. Španielsko nie je nebezpečná krajina, ale radšej sa majte na pozore pred vreckármi. V reštauráciách a pri nákupoch sa nestáva, že by Vám stiahli viac ako je bežná cena, dajte si však pozor najmä na trhoviskách.

Vstupné podmienky

Pre vstup do krajiny nepotrebujete pas, postačuje vám občiansky preukaz. Pri cestovaní autom je nutnosťou medzinárodný vodičský preukaz a zelená karta. Žiadne ďalšie doklady občan SR nepotrebuje, rovnako tak nie je vyžadované žiadne očkovanie.

Mena a ceny

Oficiálnou menou Španielska je euro. Väčšina hotelov, reštaurácií, veľkých obchodov a autopožičovní akceptuje platbu kreditnými kartami Visa a MasterCard. Niekedy môže byť pri platbe vyžadovaný cestovný pas, resp. iný doklad totožnosti.

Reštaurácie sú trochu drahšie ako u nás. Výhodné sú denné menu o dvoch chodoch s nápojom a zákuskom v cene okolo 10 €. Ceny bežných potravín v obchode sú porovnateľné s cenami v SR. V reštauráciách je bežné dávať prepitné 5-10%, avšak nie štýlom zaokrúhľovania sumy ako u nás. Prepitné nechávajte na tácke, na ktorej vám čašník doniesol drobné späť.

Ceny vstupov do historických budov a múzeí sa pohybujú v cenách do 10 €, časté je znížené vstupné pre dôchodcov, deti a študentov (nezabudnite si so sebou teda preukaz študenta – ISIC).

Ubytovanie

Za ubytovanie v penziónoch zaplatíte od 18 € za dvojposteľ. Ak chcete väčší luxus, v krajine nájdete mnoho hotelov, ponúkajúcich bohaté služby. Obľúbené je tiež ubytovanie v Parador, vybudovaných v historických budovách, hradoch a kláštoroch. Tu sa ceny pohybujú od 50 € za noc.

Jazyk a kultúra

Úradným jazykom na celom území je španielčina, ďalej katalánčina v Katalánsku a na Baleárskych ostrovoch, galícijčina v Galícii a Baskičtina v Baskicku a oblastiach Navarry. Časté sú ďalšie rôzne jazyky a dialekty. Vo väčších mestách sa dohovoríte anglicky.

Španielsko je silne katolíckou krajinou a je tu zachovaných mnoho kresťanských tradícií ako napríklad veľkolepé procesie a oslavy Svätého týždňa (Semana Santa) cez Veľkú noci. V tradičnej hudbe a tanci Flamenco zase môžeme vnímať vplyv cigánskej kultúry. K Španielsku tiež neodmysliteľne patria býčie zápasy, tzv. Corrida – februárový karneval hýriaci farbami a ohňostrojmi, marcové upaľovanie papierových súsoší Las Fallas, jesenné vinobranie a adventné stavanie betlehemov.

Pozrite si aj článok o španielskych sviatkoch.

Krátky slovensko – španielsky slovník

 • Áno – Sí
 • Nie No
 • Ďakujem (veľmi) – (Muchas) gracias
 • Dobré odpoludnie! – Buenos tardes!
 • Dobrý deň! – Buenos días!
 • Dobrý večer! – Buenos noches!
 • Dovidenia! – Adios! Hasta la vista!
 • Dovoľte, prosím! (s dovolením) – Con permiso!
 • Kde je (ulica)..? – Donde estál (la calle)..?
 • Naľavo – A la izquierda
 • Napravo – A la derecha
 • Nerozumiem! – No entiendo!
 • Prepáčte! – Perdone usted!
 • Kedy? – Cuándo?
 • Koľko to stojí? – Cuándo vale?
 • Pokladňa – La caja
 • Kde je WC? – Donde estál el retrete?
 • Muži – Hombres
 • Ženy – Mujeres

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *