Sviatky v Španielsku

Sviatky sa v Španielsku slávia veľkolepo – tanečné sprievody, ohňostroje, masky a zábava až do rána. Pred cestou do Španielska by ste sa mali informovať, či sa vo vami zvolenom termíne neobjaví nejaký štátny sviatok. Úrady a niektoré obchody sú počas nich nekompromisne uzavreté. Okrem celoštátnych sviatkov sa môžete stretnúť aj so sviatkami jednotlivých regiónov alebo miest.

Sviatky v Španielsku
  • 1. januára – Nový rok
  • 6. januára – Traja králi
  • Zelený štvrtok a Veľký piatok – pohyblivý dátum podľa Veľkej noci
  • 1. máj – Sviatok práce
  • 15. augusta – Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
  • 12. októbra – Štátny sviatok Španielska
  • 1. novembra – Sviatok všetkých svätých
  • 6. decembra – Deň španielskej ústavy
  • 8. decembra – Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie
  • 25. december – Vianoce

Ak do Španielska mierite v januári, tak navštívte slávnosti bubnov Tamborrada v malebnom San Sebastiane. Bubenícke sprievody mestom prebiehajú od polnoci do polnoci 19. a 20.januára a jedná sa o nezabudnuteľnú záležitosť.

Las Fallas

Oslavy na počesť “Svätého Jozefa” sú jednou z najkrajších marcových osláv na území Španielska. Valencia sa v túto dobu mení na týždeň v jeden veľký ohňostroj. Tancuje sa, víno a alkohol tečie prúdom od polnoci do polnoci a stavajú sa obrovské farebné sochy z dreva, polystyrénu a papiera (Sv. Jozef je patrónom tesárov). Najkrajšia socha putuje do múzea, ostatné končia v plameňoch.

San Juan

Oslava leta prebieha od Valencie po Alicante a je to jeden z najpríťažlivejších sviatkov pre turistov. Oslavuje sa v najkratšej noci roka z 23. na 24. júna. Na plážach horí oheň, hrá muzika, tancuje sa a pije až do rána.

Semana Santa

Svätý týždeň je rýdzo kresťanským sviatkom. Na Veľkú noc vyrážajú španielske rodiny sviatočne oblečení do ulíc, kde sledujú procesie pripomínajúce stredovekú inkvizíciu. Doprava je v mestách úplne zastavená a pre Španielov je to doba, kedy majú čas stretnúť sa s priateľmi nad pohárom dobrého vína.

San Fermín

San Fermín je preslávený sviatok býkov v španielskej Pamplone a jeho začiatok sa traduje na 6. júla. Preslávil sa hlavne vďaka behu odvážlivcov pred rozzúreným býkmi ulicami mesta.

La Tomatio

Jedným z najbláznivejších španielskych festivalov je bezpochyby ten paradajkový na území Valencie. Oslavuje sa v auguste a jeho súčasťou je najväčšia paradajková bitka sveta.

Cava week

September patrí v Katalánsku oslavám španielskej verzie šampanského. Najbúrlivejší oslavy prebiehajú v Sant Sadurní d’Anoia, kolíske tohto vynikajúceho nápoja. Oslavy začínajú príchodom kráľovnej Cavy s družinou, hrá tradičná muzika, organizujú sa cyklistické preteky, výstavy a nesmie chýbať ani preslávená španielska kuchyňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *