Ubytovanie v Španielsku

Španielsko je krajinou, ktorá víta turistov s otvorenou náručou. Cestovný ruch tu tvorí neoddeliteľnú súčasť národného hospodárstva a tomu všetkému je tu prispôsobené aj ubytovanie. V Španielsku je k dispozícii okolo desať tisíc ubytovacích zariadení. Môžete si vybrať z tých najlacnejších hotelov až po najdrahšie hotely. Španielsko patrí k jednej z najlacnejších západoeurópskych krajín, a preto tam nájdete aj výborné wellness hotely.

Ubytovanie v Španielsku

Hotely a apartmnány v Španielsku

Hotely sú hodnotené podľa hviezdičiek od jednej do piatich a sú označené písmenom H. Hviezdičky sa udeľujú skôr za množstvo vybavenia v izbách  ako za kvalitu. Reštaurácie, ktoré sú súčasťou hotelov, bývajú väčšinou dostupné aj ostatným turistom. Niektoré hotely však nemajú vlastné reštaurácie. Bývajú to hotely HR (hotel residencia) alebo HSR (hostal-residencia). V tých sa síce teplé jedlá nepodávajú, ale často v nich môžete raňajkovať. Ak dávate prednosť domáckejšiemu prostrediu, vyberte si zo sietí apartmánov. V Španielsku sú dva druhy: HA (hotel Apartamentos) alebo RA (rezidenciu Apartamentos). Apartmány bývajú v pokojnejších častiach miest či letovísk, v Španielsku sa ale hluk nepovažuje za dôvod k sťažnostiam.

Paradory

Ďalšou možnosťou ubytovania sú Paradores Nacionales. Sú to štátne hotely, ktoré majú medzi tromi až piatimi hviezdičkami, sú teda dosť luxusné a cenovo náročnejšie. Prvý parador vznikol v roku 1928. V súčasnosti ich nájdete na pevnine, ale na ostrovoch. Sú jednoducho dostupné. Často sú to prestavané panské sídla, stredoveké hrady a iné honosné hotely.

Ďalšie možnosti ubytovania v Španielsku

Najprepychovejšie hotely sa nachádzajú na Costa del Sol alebo Baleárskych ostrovoch. Turisti si v celej krajine môžu vybrať z veľkej škály ubytovania k rôznym príležitostiam. Od krátkodobých pobytov až po apartmány, ktoré sa prenajímajú dlhodobo. Lacnejšie ubytovanie ponúkajú penzióny, kempy, rôzne ubytovne či casa rurales, čo sú vidiecke rodinné hostely s domácou atmosférou. Môžu to byť veľké panské sídla aj malé vidiecke usadlosti. Väčšinou majú len obmedzený počet ubytovaných a len cez hlavnú sezónu.

Ceny ubytovania v Španielsku

Ceny za ubytovanie sa líši od miesta k miestu a počtu hviezdičiek, ďalej podľa ročného obdobia. Cenníky by mali byť vystavené na každej recepcii. Väčšinou platí to, že vidiecke ubytovne a predmestské hotely sú lacnejšie ako podobné zariadenia v centre miest či pozdĺž pláží. Hlavná sezóna je v júli a auguste, ale v niektorých oblastiach trvá od apríla až do konca septembra. V dobe národného sviatku Fiesta môžu hotely požadovať špeciálny príplatok. Ceny sú často uvádzané bez dane z pridanej hodnoty (IVA), ktorá teraz činí 7%. Ďalšou možnosťou ubytovania sú študentské ubytovne, na ktoré môžete využiť medzinárodný študentský preukaz. Ubytovanie ponúkajú aj kláštory. Ceny nie sú vysoké, ale nie sú to klasické hotely, musíte si ich rezervovať vopred. Ďalšou možnosťou sú kempingy. V Španielsku ich je cez 600. Väčšina z nich je na pobreží a je vybavená štandardne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *