Doprava po Španielsku

Dopravná dostupnosť v samotnom Španielsku je pomerne dobrá, krajina má rozvinutú dopravnú infraštruktúru aj napriek tomu, že jej na určitých miestach bráni príroda. Autobusová verejná doprava je rozšírená, dostanete sa s ňou do všetkých turistických destinácií. Ak však po Španielsku plánujete cestovať autom, vlakom či lietadlom, tak čítajte ďalej.

Doprava v Španielsku

Cestovanie autom

Cestovanie autom je však po Španielsku najrozšírenejšie. Aj tu by ste sa mali vopred informovať o pravidlách cestnej premávky. Ak vodič nosí okuliare, musí mať so sebou náhradné okuliare. Okrem vodičského preukazu je v Španielsku nevyhnutná tzv zelená karta. V aute sa nesmie telefonovať, ak tak len so sadou hands free. Diaľnice sú platené (autopistas con peaje) aj bez poplatku. Tie sú označené písmenami A alebo E. Cesty pod písmenom N (carreteras nacionales) sú hlavné, kde je maximálna povolená rýchlosť 100km/hod. Na ostatných cestách je maximálna povolená rýchlosť 90 km / hod. Pokiaľ nie je ustanovené inak, je maximálna povolená rýchlosť v obci 50 km / hod. Pokuty za dopravné priestupku sú pomerne vysoké a ak občan nežije v Španielsku, musí pokutu zaplatiť ihneď.

Vlaková doprava

Železničná doprava je o niečo menej rozvinutá než autobusová, avšak je často luxusnejšia. Štátne dráhy sú označené Renfe.

Španielsko je už roky atraktívnou turistickou destináciou, preto pri pobreží vznikla veľká rada letísk Medzi tie najväčšie patrí Madrid, Bilbao alebo Barcelona.

Lodná doprava

Ak neletíte na niektorý zo španielskych ostrovov priamo, môžete na neho dôjsť trajektom. Tie spájajú Španielsko s Baleárskymi a Kanárskymi ostrovmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *