Dovolenka na Korzike

Francúzska Korzika je so svojou rozlohou 8680 km2 štvrtým najväčším ostrovom v Stredomorí. Zaujímavé je aj to, že svojím tvarom pripomína zaťatú dlaň s palcom zdvihnutým nahor. Zriadením je Korzika department s hlavným mestom Ajaccio. Na Korzike žije približne 260 000 obyvateľov. Úradným jazykom je francúzština, ale bežne sa tu hovorí aj po taliansky a korzicky. O pôvode korzičtiny existuje niekoľko teórií. Najčastejšie je považovaná za taliansky dialekt alebo za jazyk odvodený z latinčiny. V minulosti bola korzičtina výrazne potláčaná, dnes v nej vychádzajú noviny, vysielajú regionálne televízie, k videniu sú aj francúzsko-korzické nápisy a tiež ju môžete študovať na univerzite v Corte.

Korzika - Francúzsko

Krásna príroda je všade naokolo

Na Korzike sa nachádzajú krásne lesy, hory i pohoria, údolia, ľadovcové jazerá a tiež veľmi vyhľadávané rozmanité pobrežia rôznych podôb – od piesočnatého až po skalnaté. Jeden z najkrajších zálivov na Korzike je záliv Golfe de Porto, ktorý vznikol predovšetkým eróziami, ktoré vytvarovali terén na povrchu, ale aj pod morskou hladinou.

Turistom a cyklistom ponúka Korzika veľký výber trás od jednoduchých až po tie náročné, ktoré presahujú 2000 metrov. Najvyššou horou Korziky je Monte Cinto, ktorá je vysoká 2706 m. Prírodné a kultúrne bohatstvo Korziky dokazuje aj to, že jeho časti sú zapísané v zozname UNESCO.

História Korziky

Korzika má pestrú históriu, obývali ju kmene Iberov, Keltov i Feničanov. Gréci nazývali Korziku označením Kalliste – najkrajšia. V 6. storočia pred nl založili dnešné hlavné mesto Ajaccio. Od 3. storočia ostrov ovládali Rimania, v 14. storočia pripadol Jenovanom, ktorí ho nakoniec v 18. storočí predali Francúzsku. Korzika je tiež navždy spojená s osobou cisára a generála Napoleona Bonaparte, ktorý sa tu narodil. Ak sa chystáte na Korziku, nemali by ste vynechať návštevu mesta Bastia. Je to pôvabné a zároveň pulzujúce mesto s úzkymi uličkami, prístavmi, útulnými kaviarňami a typickými korzickými stavbami. Do roku 1793 bola Bastia hlavným mestom Korziky. Pýchou mesta je najmä námestie Place Saint Nicolas so sochou Napoleona, kostol Église Saint Charles-Borromeo a kláštor Saint-Francois, ktorý je najväčšou budovou svojho druhu na Korzike. Najväčší kostol Korziky Église Saint Jean-Baptiste a majestátna katedrála Cathédrale Sainte-Marie.

Kam sa musíte pozrieť?

Hlavné mesto Ajaccio má samozrejme tiež čo ponúknuť. Najväčším lákadlom je Napoleonov rodný dom, pamätník a múzeum. Za návštevu stojí napríklad aj námestie Place Foch lemované palmami, rodinná hrobka rodu Bonaparta Chapelle Imperiale alebo múzeum Fesch. Na samom juhu Korziky sa nachádza úchvatné mesto Bonifacio postavené na bielych útesoch. Počiatky tohto mesta siahajú do 9. storočia, kedy tu nechal gróf Bonifacio postaviť citadelu, okolo ktorej sa dnes rozprestiera historické jadro obohnané hradbami. K najvýznamnejším miestnym pamiatkam patrí kostol Église Sainte-Dominique, schodisko vo kriedovej skale Escalier du Roi d `Aragona, komplex jaskýň pod Bonifacio a kostol Église Sainte-Marie-Majeure s rímskymi mramorovými sarkofágmi z 3. storočia.

Na severozápadnom cípe Korziky leží mestečko Calvi, o ktorom miestni tvrdia, že je rodiskom známeho moreplavca a objaviteľa Krištofa Kolumba. Pre Calvi je typická predovšetkým pútavá architektúra, očarujúci prístav s promenádou a všadeprítomné suvenýrové obchodíky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *